Do Brd se vrátil sníh a láká na běžky

Ne každý rok napadne na horách uprostřed Čech dost sněhu, aby stálo za to “odletnit” běžky. Letos byl ale svatý Petr k běžkařům štědrý a po Novém roce zasypal i Brdy přibližně patnácti centimetry sněhu. To k nazutí lyží stačí, co říkáte? Otázka ale zní, kam vyrazit.Stejně jako každý sněžný rok i ten letošní je třeba začít informací, že strojově upravené trasy přímo uvnitř CHKO Brdy nenajdete. Pokud vám ale divočejší pojetí není cizí, vyrazte do kopců. Na příbramské straně Brd je vytyčeno mnoho desítek kilometrů tras, kudy se lesníci v zimě snaží nejezdit, aby cesty zůstali pro běžkaře sjízdné. Boj s kůrovcem ale může vést k tomu, že někde přece jen neprojedete. Mapu tras najdete například na zimní mapě na mapy.cz. Z Bohutína, Orlova, Obecnice, Lázu nebo Nepomuku se určitě dostanete třeba k Pilské vodní nádrži nebo na Prahu či na Tok.

Podobná situace je v třemšínských Brdech. Stopy vyběhané od těch před vámi a občas rozšlapané od pěších. Ale vyhlídku Nad Maráskem nebo samotný Třemšín tu z Chynína, Věšína, Míšova nebo Hutí pod Třemšínem určitě zdoláte.

Běžkařská trasa v Hořehledech, foto: Martin Kopčák, PilsnerGolf Resort Hořehledy

Běžkařská trasa v Hořehledech, foto: Martin Kopčák, PilsnerGolf Resort Hořehledy

Plán areálu v Hořehledech, foto: Martin Kopčák, PilsnerGolf Resort Hořehledy

Plán areálu v Hořehledech, foto: Martin Kopčák, PilsnerGolf Resort Hořehledy

A pokud lpíte na strojově upravené stopě, zkuste Hořehledy. V areálu zdejšího golfového hřiště najdete téměř dvoukilometrový okruh. Tradičně je protažena také trasa mezi Strašicemi a Zaječovem. A kdo by chtěl ještě dále, může vyrazit pod Radeč do Těškova.

Pokud se do Brd chystáte z daleka, určitě se vyplatí mít předem přehled o výšce sněhové pokrývky. Pomohou automatické stanice ČHMÚ  v Teslínech a na Praze nebo sněhové zpravodajství přímo z terénu v Brdských listech.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *