Třemšín

Třemšín je nejvyšší vrchol jižních Brd. Jeho masiv je vlastně jejich centrem. Vedou sem ze všech stran značené turistické trasy. Do výšky 827 m n. m. to ale bude náročná cesta kudykoliv. Nejpříjemnější je přibližně čtyřkilometrová cesta po červené z Hutí pod Třemšínem. Dostanete se sem ale také po modré ze Starého Smolivce. Pro fajnšmekry je pak osmikilometrová žlutá trasa od Spálené boudy, jejíž druhá polovina je vlastně hřebenovkou. Ke Spálené boudě dojdete z Teslín (2 km) nebo z Věšína (3,5 km).

Na vrcholu Třemšína najdete hned několik zajímavostí. Do července 2015, kdy podlehla požáru, tu stála chátrající dřevěná vyhlídková věž. Lézt na ní už bylo v posledních letech zakázáno. Okolní stromy také povyrostly o něco výše, než když byla stavěna, a tak neposkytovala ani kdovíjaký rozhled.

Kaplička na Třemšíně

Kaplička na Třemšíně

Komě vyhlídkové věže tu však leží také zbytky hradu Třemšín. Ten byl založen Buzici kolem roku 1200. Už v 15. století však zpustl a dnes jsou zde k vidění jen jeho náznaky.

Na vrcholu stojí také malá kaplička. Ta je nedávno zrestaurovaná a vysloveně fotogenická. Kousek nad ní je navíc z malé loučky příjemný výhled do údolí jižním směrem.

tremsin1

Pod vrcholem Třemšína můžete, vydáte-li se po žluté na jih, narazit na partyzánský bunkr, naopak severně vede žlutá kolem tvrziště Hengst.


Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *