¨

Tok

Pocit, že stojíte na střeše světa nemusí poskytovat jenom Himálaj, Alpy nebo Krkonoše. Lze ho zažít i v Brdech a stačí pro něj vyšplhat do nadmořské výšky 865 metrů. S ní je vrchol Toku nejvyšším bodem ve středních Čechách a téměř celé střední Čechy z něj také přehlédnete. A část je vidět i dál.

Výhled z Toku na velkou část Čech

Výhled z Toku na velkou část Čech

Jeho poloha uprostřed Středních Brdy, a tedy daleko od parkovišť a obcí, znamená, že málo zdatní chodci i cyklisté si na něj musejí nechat zajít chuť. Za základní tábor ke zdolání této hory obvykle platí Obecnice. Více než třísetmetrové stoupání například z ní nezní nijak dramaticky. Zkuste si ale připravit trasu trasu. Kratší než patnáctikilometrový okruh se nejspíše nepodaří. Byla by ale škoda se tak snadno vzdát.

Modrásci a vřes - průvodci na Toku

Modrásci a vřes – průvodci na Toku

Ačkoli samotný vrchol toho kromě v Brdech ne zrovna běžné mohyly mnoho nenabídne, jeho okolí upoutat musí. A nejde jen o borůvky a houby. Záplavy obojího v sezóně skoro nedovolí zvednout zraky vzhůru. Je to ale na místě. Právě tady se můžete pokochat nádhernými výhledy z rozsáhlých vřesovišť na východních svazích. Stejně jako ta ostatní brdská i tato vznikla díky vojenské činnosti na tehdejších dopadových plochách a dnes jde o jedny z biologicky nejcennějších lokalit, jejichž ochrana není zrovna jednoduchá. Mezi fialovými keříky najdete tu a tam prohlubeň. I ta tu zůstala po vojácích a i ta je dnes biologicky cenná. Ve vlhčích částech roku skrývá malou tůňku s vlhkomilnými rostlinami či živočichy. Tady se schovávají rašeliníky a na okrajích třeba i masožravé rosnatky.

Na Toku roste i vzácná rosnatka okrouhlolistá

Na Toku roste i vzácná rosnatka okrouhlolistá

Širší okolí vrcholu ale potěší i milovníky malebných zákoutí a dechberoucích výhledů. Dřevěný přístřešek na malé loučce uprostřed hlubokých lesů s rybníčkem a studnou opodál nese neméně malebné jméno Carvánka. Lesní cesty, pěšiny a silničky na západním úbočí, to je kapitola sama o sobě. No a východní úbočí, tady oči přecházejí. Mnoho krásnějších výhledů do středních Čech na světě nenajdete. S výjimkou nedalekého Houpáku asi vůbec žádný.I za špatné viditelnosti můžete obdivovat Příbram se Svatou Horou v pozadí nebo pahorky ve vltavském údolí. Okouzlit umí i sloupy páry vystupující z temelínských věží a za nimi se tyčící pásmo českých pohraničních hor. I v tomhle případě ale platí, že se za výhledu do různých světových stran musíte projít. Cesty napříč v srpnu růžovofialovými vřesovišti měří několik kilometrů a výhledy se na nich střídají. Jenom si dejte pozor, ať nesejdete ze značené cesty, neboť okolní plochy dosud neprošly pyrotechnickou asanací.
A odkud na Tok? Nejběžnější východisko – Obecnice už byla zmíněna. Velké parkoviště, občerstvení nedaleko a červená turistická značka přes legendární kamenné schody. Na samotný vrchol je to 6,5 kilometru. Kdo chce ujít ještě o trochu víc a touží po nějaké té informaci, neměl by vynechat alespoň část naučné lesnické stezky Klobouček. Ta sice trasu trochu prodlouží, ale vede přes opravdu zajímavá místa.
Vyrážíte-li do Brd od západu, zkuste si výlet na Houpák prodloužit až na Tok. 15 kilometrů sice trochu poškádlí svaly na nohou, uvidíte ale oba nejkrásnější brdské výhledy a zjistíte, jak stejná a přece jiná tato dvě místa jsou.  No a s podobně dlouhou trasu v plánu lze na Tok vyrazit i z Orlova, Lázu nebo Bohutína.


Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *