Vodní nádrž Pilská

Hráz nádrže Pilská

Hráz nádrže Pilská

Vodní nádrž Pilská (někdy též Pilský rybník) byla vystavěna v polovině 19. století jako Sofiin rybník v místech původního rybníka Pilka. Od něj a Pilského potoka, který nádrží protéká, také dostala svůj název. Původně měla sloužit zejména jako zásobárna vody pro příbramské doly a hutě. Dnes je to největší zásobárna pitné vody pro toto středočeské město a okolí. I proto je vstup na hráz, kolem které vede cesta, zakázán, stejně jako koupání v nádrži.

Vodní nádrž Pilská

Vodní nádrž Pilská

Přímo po tři sta osmdesát metrů dlouhé hrázi Pilské vede cyklotrasa číslo 8198. Po ní se sem dostanete buď z Lázu (4 km) nebo z Obecnice (také 4 km). Využít můžete také zelenou turistickou trasu, která vede po asfaltové cestě z Bohutína (3 km). Kousek pod nádrží sice uhýbá nejprve na asfaltovou a posléze na lesní cestu a nevede až k Pilské, ale na zbývajících desítkách metrů jistě nezabloudíte. Neznačená je dva a půl kilometru dlouhá asfaltka z Kozičína, na níž se lze napojit také po cestě od Orlovské rozhledny (3 km). Ta vede podél hranice bývalého vojenského výcvikového prostoru.

K vodní nádrži Pilská vede tedy spousta cest. Její návštěvu můžete spojit s výhledem z rozhledny Orlov nebo s výšlapem na vrchol Třemošné. K rozhledně se dostanete od Pilské pohodlně i na kole, Třemošnou pak doporučujeme jen pěším. Pokud navíc výlet k Pilské důkladně naplánujete a budete se držet  silniček a cest podél potoků, může se snadno stát, že šlapání do kopců moc neužijete.


Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *