Vlč

Obec Strašice je sevřena v údolí Klabavy, či chcete-li Padrťského potoka, pod několika brdskými kopci. Jedním z těch, který na tuto velkou brdskou vesnici a její okolí nabízí výhled, je s 602 nadmořskými metry Vlč.

Vlč se netyčí přímo nad Strašicemi, ale stojí spíše až ve druhém sledu za vrchem Velký Kámen. Každopádně je součástí Strašické vrchoviny. Ze zdejší rozsáhlé hřebenové partie ve tvaru písmene U vybíhá několik vrcholů, z nichž Vlč je výškou až na druhém místě.

Vlč

Vlč

Vrchol tohoto kopce tvoří nepříliš rozsáhlá skalnatá plošina. Skály odsud příkře klesají právě na východ, což má za důsledek zdejší pěkný výhled ke Strašicím a na severovýchodní Brdy. Ten však postupně zakrývá dorůstající stromová a keřová vegetace. Tu tady tvoří zejména borovice, břízy a brusnice (které ovšem na výhled vliv nemají :-)). Drobné skalky jsou pak roztroušeny i v okolí vrcholu.

Název tohoto kopce zcela jistě souvisí s vlky. Ládín na Brding.cz podle Tomáše Makaje uvádí spojitost s vlčími jámami, tedy pastmi na vlky, které v okolí tohoto kopce vybudovali pastýři na ochranu dobytka. Dále také hovoří o pověsti, podle které se zde měl těžit blíže neurčený vzácný kov. Jedna z blízkých lokalit se nazývá Na cinobru. Je tedy jen krůček ke spojitosti s cinabaritem, potažmo rtutí.

Nevede sem žádná značená trasa KČT, budete se tedy muset spoléhat na vlastní orientační schopnosti nebo navigaci. Nejsnáze sem doputujete po lesní cestě od parkoviště pod Floriánem při silnici z Dobříva do Strašic. V takovém případě na vás čeká necelý kilometr a půl stálého stoupání. Cesta místy poskytuje zajímavé průhledy mýtinami do okolí. Každopádně až k vrcholu vede pouze pěšina, na kterou musíte odbočit z cesty v jejím nejvyšším místě. Velmi doporučujeme výlet sem spojit do okružní vycházky přes silničku na okraji Předních Bahen až k pozorovací věži a odsud podél Ledného potoka po asfaltce zpátky k parkovišti pod Floriánem. To na vaše nohy čeká dohromady pětikilometrová štreka.


zdroje:

Vlč – pověsti na Brding.cz

Vlč na stredni-brdy.cz

O vršcích, vrchách a horách na brdy.org

Vlč na brdskelisty.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *