Florián

Florián není vrchol v pravém slova smyslu. Tento název nesou skály tyčící se nad Ledným potokem asi kilometr jihovýchodně od Dobříva. V minulosti tu býval také kamenolom. Vycházka sem není vhodná pro málo fyzicky zdatné turisty a ty, kteří po svém výletu zanechávají v přírodě výrazné stopy.

Výhled z vrcholu Floriánu

Výhled z vrcholu Floriánu

Cest, kudy se sem dostanete, existuje spousta. Můžete vyrazit ze Strašic (4 km), z Dobříva (1,5 km), z Mirošova (4,5 km) nebo z parkoviště při silnici mezi Dobřívem a Strašicemi (1 km), odkud je to sem nejblíže a nejpohodlnější cestou. Tak či tak se připravte na to, že cesty sem nejsou značené a je dobré mít s sebou turistickou navigaci nebo přinejmenším kvalitní mapu. Opravdu kvalitní. Cest a pěšin je v této oblasti mnoho, všemožně se kříží, spojují a rozcházejí a spousta map tuto oblast nereflektuje zcela realisticky.

 

Ostrý hřbet přecházející ve skály Floriánu

Ostrý hřbet přecházející ve skály Floriánu

Ať už půjdete odkudkoliv, po poměrně pohodlné cestě se dostanete pod nejstrmější část kopce, jehož hlavní vrchol leží v 607 metrech nad mořem a nese název Převážení a z nějž hřbet Florián vybíhá severoseverozápadním směrem. Tudy vede cesta, jíž lze Florián téměř obkroužit. Nad ní se tyčí skály, které směrem na jih přechází v ostrý hřbet kopce. Na skály vás hnát nebudeme, ale po uzounkých pěšinách či ve stopách lesnických harvestorů lze vystoupat na jeden z bočních vrcholů hřbetu, jen několik desítek metrů od posledních skal. Ten je v současné době (leden 2016) odlesněn a z jeho nejvyššího bodu se otevírá příjemný výhled na louky na protějších svazích nad Ledným potokem.

Ať už zvolíte k výstupu na Florián kteroukoli trasu, počítejte dopředu s tím, že poslední část stoupání má i více než 20% sklon a vede po úzkých rozbitých stezičkách téměř panenskou přírodou.


Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *