Partyzánský bunkr pod Třemšínem

Na žluté turistické trase, která vede z Třemšína k vrcholu Nad Maráskem, kousek pod nejvyšším vrcholem jižních Brd, narazíte na zrekonstruovaný partyzánský bunkr.

Bunkr pod Třemšínem - vchod

Bunkr pod Třemšínem – vchod

Zemljanka postavená z klád, kamení a půdy je jednou z nejvýznamnějších připomínek partyzánské činnosti v oblasti Brd za druhé světové války. Takovými úkryty byly Brdy svého času přímo posety. Některé zdroje hovoří o přibližně dvaceti. Není se co divit. Lesnaté Brdy musely být pro podobné odbojové skupiny ideálním místem.

Přímo u cesty je instalována informační tabule a až k vchodu do bunkru vedou schůdky. Minout jej je tak, na rozdíl od situace před sedmdesáti lety, téměř nemožné. Uvnitř můžete

Bunkr pod Třemšínem - interiér

Bunkr pod Třemšínem – interiér

posedět u dřevěného stolku nebo dokonce přespat. Klaustrofobici ale moc nadšeni nebudou. Inu, partyzáni byli drsní chlapi.

Pokud by měl být partyzánský bunkr pod Třemšínem jediným cílem vašeho výletu, doporučujeme vyrazit po červené turistické trase z Roželova, na severním rozcestí pod Třemšínem odbočit na modrou a pod třemšínskou kapličkou na žlutou. Tato trasa je dlouhá přibližně tři a půl kilometru a, až na krátký úsek po modré, je poměrně pohodlná. Tři kilometry má pak trasa, pokud začnete Na Dědku, kde stojí mimo jiné památník padlým partyzánům. Odtud vyrazíte po zelené, z níž odbočíte doleva v zatáčkách nad Gejzovo studánkou. Brzy se dostanete na modrou, po níž budete pokračovat dále jako v prvním případě. Nejnepříjemnější části se tak ale bohužel nevyhnete.


Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *