Rožmitál pod Třemšínem

Rožmitál pod Třemšínem je město se čtyřmi a půl tisíci obyvateli, které se nachází na jihozápadě středních Čech. Leží v údolí při úpatí brdských vrchů, z nichž nejznámější je památný vrch Třemšín. Dostanete se sem nejsnáze autem po silnici číslo 19, která spojuje Plzeň a Tábor, nebo po silnici číslo 18 z Příbrami. Z té je to sem také nejblíže, vždyť je to jen 15 kilometrů severovýchodně.

Radnice v Rožmitálu pod Třemšínem

Radnice v Rožmitálu pod Třemšínem, zdroj: Město Rožmitál pod Třemšínem

Ve městě místo na zaparkování jistě najdete. Pokud byste hledali přímo parkoviště, jedno je na západním okraji Rožmitálu, u hřbitova. To nejspíše využijete, pokud budete chtít navštívit místní Cvokařské muzeum, které se nachází jen kousek odsud. Další parkoviště jsou v centru: v Rybově ulici u autobusového nádraží, v Komenského ulici u hřiště a samozřejmě přímo na Náměstí.

Městu vévodí renesanční zámek, v minulosti majetek slavných Lvů z Rožmitála, který je v současné době pro veřejnost uzavřen. Ve Starém Rožmitále stojí farní kostel Povýšení sv. Kříže s unikátními varhany z roku 1750, na něž v letech 1788 – 1815 hrával Jakub Jan Ryba. Zde roku 1796 poprvé zazněla jeho slavná Česká mše vánoční „Hej mistře“. V centru města se nachází Podbrdské muzeum.

Budova Podbrdského muzea

Budova Podbrdského muzea, zdroj: Město Rožmitál pod Třemšínem

Rozsáhlý muzejní komplex má několik samostatných expozic. Jedinečná a zároveň jediná svého druhu je expozice věnovaná Jakubu Janu Rybovi. Své místo zde má i rod Buziců, který se později proslavil jako páni z Rožmitála. Celé patro je věnováno historii města, slavným osobnostem a lidové umělecké tvořivosti. Muzeum se může pochlubit i sbírkou historických automobilů, převážně značky Aero, a sbírkou strojů a nářadí. V roce 2012 bylo v Rožmitálu také otevřeno nové Muzeum hasičstva.

Milovníci chůze a turistiky budou jistě nadšeni z rovinatého terénu, v němž Rožmitál pod Třemšínem stojí. Díky němu a řece Skalici, která městem protéká, může vaše procházka Rožmitálem vést kolem přibližně desítky rybníků. Ty si navíc můžete prohlédnout z ptačího pohledu. Od roku 2010 je totiž bývalá trafostanice u rybníka Kuchyňka zrekonstruovaná v rozhlednu. Ta je přístupná v otevíracích hodinách Podbrdského muzea.

Rožmitálský zámek

Rožmitálský zámek, zdroj: Město Rožmitál pod Třemšínem

Větší turističtí nadšenci mohou využít jednu ze značených turistických stezek, které z centra Rožmitálu vybíhají do okolí. Po modré se dostanete k zámku Vysoká u Příbramě (10 km) nebo až do Příbrami (15 km), po zelené do Bukové (5 km), nebo po červené na nejvyšší vrchol v okolí, na Třemšín (9 km). Kratší vycházku můžete podniknout po žluté turistické trase, jejíž dva kilometry vedou z Aleje Johanky z Rožmitála k mohyle u Voltuše, kde J. J. Ryba svůj život ukončil.

Městu Rožmitál pod Třemšínem děkujeme za spolupráci na textu.


Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *