¨

Rožmitál pod Třemšínem

Rožmitál pod Třemšínem je město se čtyřmi a půl tisíci obyvateli, které se nachází na jihozápadě středních Čech. Leží v údolí při úpatí brdských vrchů, z nichž nejznámější je památný vrch Třemšín. Dostanete se sem nejsnáze autem po silnici číslo 19, která spojuje Plzeň a Tábor, nebo po silnici číslo 18 z Příbrami. Z té je to sem také nejblíže, vždyť je to jen 15 kilometrů severovýchodně.

Radnice v Rožmitálu pod Třemšínem

Radnice v Rožmitálu pod Třemšínem, zdroj: Město Rožmitál pod Třemšínem

Ve městě místo na zaparkování jistě najdete. Pokud byste hledali přímo parkoviště, jedno je na západním okraji Rožmitálu, u hřbitova. To nejspíše využijete, pokud budete chtít navštívit místní Cvokařské muzeum, které se nachází jen kousek odsud. Další parkoviště jsou v centru: v Rybově ulici u autobusového nádraží, v Komenského ulici u hřiště a samozřejmě přímo na Náměstí.

Městu vévodí renesanční zámek, v minulosti majetek slavných Lvů z Rožmitála, který je v současné době pro veřejnost uzavřen. Ve Starém Rožmitále stojí farní kostel Povýšení sv. Kříže s unikátními varhany z roku 1750, na něž v letech 1788 – 1815 hrával Jakub Jan Ryba. Zde roku 1796 poprvé zazněla jeho slavná Česká mše vánoční „Hej mistře“. V centru města se nachází Podbrdské muzeum.

Budova Podbrdského muzea

Budova Podbrdského muzea, zdroj: Město Rožmitál pod Třemšínem

Rozsáhlý muzejní komplex má několik samostatných expozic. Jedinečná a zároveň jediná svého druhu je expozice věnovaná Jakubu Janu Rybovi. Své místo zde má i rod Buziců, který se později proslavil jako páni z Rožmitála. Celé patro je věnováno historii města, slavným osobnostem a lidové umělecké tvořivosti. Muzeum se může pochlubit i sbírkou historických automobilů, převážně značky Aero, a sbírkou strojů a nářadí. V roce 2012 bylo v Rožmitálu také otevřeno nové Muzeum hasičstva.

Milovníci chůze a turistiky budou jistě nadšeni z rovinatého terénu, v němž Rožmitál pod Třemšínem stojí. Díky němu a řece Skalici, která městem protéká, může vaše procházka Rožmitálem vést kolem přibližně desítky rybníků. Ty si navíc můžete prohlédnout z ptačího pohledu. Od roku 2010 je totiž bývalá trafostanice u rybníka Kuchyňka zrekonstrovaná v rozhlednu. Ta je přístupná v otevíracích hodinách Podbrdského muzea.

Rožmitálský zámek

Rožmitálský zámek, zdroj: Město Rožmitál pod Třemšínem

Větší turističtí nadšenci mohou využít jednu ze značených turistických stezek, které z centra Rožmitálu vybíhají do okolí. Po modré se dostanete k zámku Vysoká u Příbramě (10 km) nebo až do Příbrami (15 km), po zelené do Bukové (5 km), nebo po červené na nejvyšší vrchol v okolí, na Třemšín (9 km). Kratší vycházku můžete podniknout po žluté turistické trase, jejíž dva kilometry vedou z Aleje Johanky z Rožmitála k mohyle u Voltuše, kde J. J. Ryba svůj život ukončil.

Městu Rožmitál pod Třemšínem děkujeme za spolupráci na textu.

Mohlo by se Vám také líbit...

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *