Podbrdské muzeum v Rožmitále pod Třemšínem

Zábavně se vzdělávat v oblasti Brd můžete například v Podbrdském muzeu v Rožmitále pod Třemšínem. To sídlí v historickém jádru města v areálu továrního komplexu bývalého strojírenského podniku Agrostroj, tedy v místech, kde již od 14. století stával zdejší mlýn.

Budova Podbrdského muzea

Budova Podbrdského muzea, zdroj: Podbrdské muzeum

Historie místních sbírek sahá do prvorepublikových časů, kdy se místní nadšenci pokoušeli vybudovat městské muzeum. To během 20. století měnilo svou formu i umístění, aby se v roce 2010 zřejmě definitivně přestěhovalo do současných nově zrekonstruovaných prostor.

Galerie Podbrdského muzea

Galerie Podbrdského muzea, zdroj: Podbrdské muzeum

Hlavní expozice Podbrdského muzea je umístěna ve dvoupatrové budově navazující na bývalou tovární halu, ve které se dnes nachází galerie. V přízemí najdete expozici věnovanou rodu pánů z Rožmitála. Jeho kořeny sahají až do 12. století. Zřejmě nejvýznamnějším zástupcem rodu byla paradoxně žena – manželka Jiřího z Poděbrad a česká královna Johana z Rožmitála. Součástí bezbariérového a interaktivního muzea je také expozice historických automobilů se sbírkou vozů značky Aero a stodola mapující tvrdou práci v dřívějších dobách ve zdejším kraji. Zde si můžete prohlédnout také výstavu věnovanou cvokařství, tedy řemeslu typickému právě pro zdejší kraj. Od roku 2012 je v Podbrdském muzeu k vidění také expozice věnovaná hasičstvu. V galerii Podbrského muzea pak můžete navštívit různě zaměřené krátkodobé výstavy.

 

Sbírka vozů Aero

Sbírka vozů Aero, zdroj: Rožmitál pod Třemšínem

O úrovni muzea svědčí zvláštní ocenění v rámci Ceny Gloria Musealis 2010, které bylo Podbrdskému muzeu uděleno.

webové stránky muzea: http://www.podbrdskemuzeum.cz/

adresa: Palackého 10, Rožmitál pod Třemšínem

Muzeum bývá otevřeno od března do prosince. Konkrétní otevírací dobu naleznete zde pod odkazem.

Podbrdskému muzeu děkujeme za spolupráci na textu.


Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *