¨

Podbrdské muzeum v Rožmitále pod Třemšínem

Zábavně se vzdělávat v oblasti Brd můžete například v Podbrdském muzeu v Rožmitále pod Třemšínem. To sídlí v historickém jádru města v areálu továrního komplexu bývalého strojírenského podniku Agrostroj, tedy v místech, kde již od 14. století stával zdejší mlýn.

Budova Podbrdského muzea

Budova Podbrdského muzea, zdroj: Podbrdské muzeum

Historie místních sbírek sahá do prvorepublikových časů, kdy se místní nadšenci pokoušeli vybudovat městské muzeum. To během 20. století měnilo svou formu i umístění, aby se v roce 2010 zřejmě definitivně přestěhovalo do současných nově zrekonstruovaných prostor.

Galerie Podbrdského muzea

Galerie Podbrdského muzea, zdroj: Podbrdské muzeum

Hlavní expozice Podbrdského muzea je umístěna ve dvoupatrové budově navazující na bývalou tovární halu, ve které se dnes nachází galerie. V přízemí najdete expozici věnovanou rodu pánů z Rožmitála. Jeho kořeny sahají až do 12. století. Zřejmě nejvýznamnějším zástupcem rodu byla paradoxně žena – manželka Jiřího z Poděbrad a česká královna Johana z Rožmitála. Součástí bezbariérového a interaktivního muzea je také expozice historických automobilů se sbírkou vozů značky Aero a stodola mapující tvrdou práci v dřívějších dobách ve zdejším kraji. Zde si můžete prohlédnout také výstavu věnovanou cvokařství, tedy řemeslu typickému právě pro zdejší kraj. Od roku 2012 je v Podbrdském muzeu k vidění také expozice věnovaná hasičstvu. V galerii Podbrského muzea pak můžete navštívit různě zaměřené krátkodobé výstavy.

 

Sbírka vozů Aero

Sbírka vozů Aero, zdroj: Rožmitál pod Třemšínem

O úrovni muzea svědčí zvláštní ocenění v rámci Ceny Gloria Musealis 2010, které bylo Podbrdskému muzeu uděleno.

webové stránky muzea: http://www.podbrdskemuzeum.cz/

adresa: Palackého 10, Rožmitál pod Třemšínem

Muzeum bývá otevřeno od března do prosince. Konkrétní otevírací dobu naleznete zde pod odkazem.

Podbrdskému muzeu děkujeme za spolupráci na textu.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *