Podbrdskou litinu můžete v březnu a dubnu obdivovat ve výstavní síni Senátu Parlamentu České republiky

Železářská výroba nedílně patří k podbrdské historii. Poměrně bohaté zásoby železné rudy a dostatek palivového dřeva daly již v 17. století vzniknout prvním vysokým pecím pod nejvyššími středočeskými kopci. Ve výstavní síni Senátu Parlamentu České republiky si nyní můžete některé zajímavé artefakty dokreslující tuto čtyřsetletou tradici prohlédnout.

Podbrdská litina - umění i řemeslo, zdroj: Muzeum Středních Brd

Podbrdská litina – umění i řemeslo, zdroj: Muzeum Středních Brd

Výstavu pořádá doc. MUDr. Milada Emmerová, CSc. a jejím autorem a kurátorem je RNDr. Martin Lang, vedoucí Muzea Středních Brd ve Strašicích. V hlavním městě díky nim od začátku března do konce dubna můžete vidět výrobky ze železáren v Komárově, Klabavě, Holoubkově a Strašicích. Do Senátu se dostaly ze sbírek Národního technického muzea v Praze, Muzea Dr. Bohuslava Horáka v Rokycanech – pobočky Západočeského muzea v Plzni a Muzea Středních Brd ve Strašicích.

Ve výjimečných prostorech Senátu tak můžete například posoudit, jak se starým podbrdským mistrům dařilo nahradit umělecké výrobky z barevných kovů kovem obyčejnějším. Máte-li to ale do Prahy daleko a přece jen by vás podbrdská litina zajímala, vyrazte například na Jindřichovu skálu, kde kromě jednoho z vykotlaných symbolů Brd a výhledu na Valdek můžete obdivovat staré litinové zábradlí.

zdroj: Muzeum Středních Brd

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *