Zřícenina hradu Valdek

Valdek je jedna z nejromantičtějších hradních zřícenin v Brdech. Na rozdíl od většiny hradů po něm do dnešních dnů nezbyly jen náznaky a pár kamenů. Jeho stav naopak budí dojem, že by při troše snahy a investic původnímu účelu mohl sloužit znovu.

hrad Valdek

hrad Valdek (vstup)

Valdek najdete snadno. Vede k němu žlutá turistická trasa z Neřežína (1,5 km do kopce) nebo z Podluhů (5,5 km). Druhá možnost je určitě zajímavější. Pokud zvládnete ujít 11 km (tam a zpět) brdským terénem, jděte tudy. Pokud vám naopak nohy moc neslouží, můžete využít parkoviště přímo u Valdeku, ke kterému dojedete z Neřežína.

Hrad byl vystavěn Buzici ve 13. století na skále nad Červeným potokem. Brána ve tvaru lomeného oblouku dává jasně tušit, že (jak jinak než) v gotickém slohu. Jeho majitelé se, jak bývá zvykem, v průběhu času hodně měnili. V jednu dobu hrad vlastnil dokonce sám král Václav IV. V 16. století prošel palác renesanční přestavbou. V období třicetileté války však Valdek zpustl.  Dodnes se ale zachoval v (na zříceninu) pěkném stavu. Vstup do jeho prostor je však pouze na vlastní nebezpečí.

Kruhová věž - pohled z paláce

Kruhová věž – pohled z paláce

O romantice hradu by mohla svědčit i řada českých literátů, namátkou Božena Němcová nebo Karel Hynek Mácha, kteří Valdek navštívili. Natáčela se tu dokonce část seriálu F. L. Věk.

Hradu dominuje věž s kruhovým půdorysem. Pod ní se na jižní straně nachází zbytky paláce. Z jeho oken je krásný výhled na brdské kopce. Dále se dochoval hradební val, od kterého k potoku klesá kamenné moře.

Stejně jako řada jiných hradů je i Valdek opředen řadou legend a pověstí. O pokladu či bílé paní je klasikou. Na Valdku se však prý zjevuje i valdecká černá paní. Podle pověsti má jít o krásnou pannu Lídu, která na hradě připravovala v celém kraji vyhlášené hostiny. V té našli zalíbení také dva augustiniánští mniši z nedalekého kláštera ve Svaté Dobrotivé. Během potyčky pannu Lídu však rozsápali a ta se zde od těch dob zjevuje jako černá paní. Panna Lída vystupuje i v další pověsti, ve které byla zakleta do místní léčivé studánky.

Pokud hledáte romantické místo, kam v Brdech vyrazit, určitě se zajeďte podívat na Valdek.

edit únor 2016: Kolem hradu se kvůli jeho havarijnímu stavu objevily cedule zakazující vstup.


Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *