Jindřichova skála

Jedno z nejpěknějších vyhlídkových míst v Brdech leží při severním okraji CHKO, nedaleko obce Malá Víska. Vrchol Jindřichovy skály leží v nadmořské výšce 588 metrů nad mořem. Zajímavost tohoto místa však tkví v tom, co je pod ním.

Její současný název se datuje k počátku 20. století. Jmenuje se po majiteli komárovského panství knížeti Heinrichovi (Jindřichovi) z Hanau, kterému zdejší lesy patřily. Do té doby nesl tento kamenný útvar název Vísecká skála.

Jindřichova skála, v průhledu mezi stromy najdete Valdek pod vrchem Beranec

Jindřichova skála, v průhledu mezi stromy najdete Valdek pod vrchem Beranec

Mrazový srub tvořený kambrickými slepenci patří k vůbec nejvyšším v Brdech. Jeho skalní stěna dosahuje výšky až 20 metrů. Její úpatí je složené z mohutných bloků a okolo něj je kamenné moře, které vzniklo zvětráváním horniny a jejím řícením.

Samotný vrchol Jindřichovy skály je tvořen několik set metrů dlouhým hřebenem. Drsné klimatické podmínky zde působí také na rostliny. Nápadné jsou zejména zvláštně tvarované staré duby, borovice bez kůry, či velké množství lišejníků

Jindřichova skála je pro běžného turistu především úchvatným vyhlídkovým místem. Jistě si užijete pěkný výhled severovýchodním

Starý dub

Starý dub

směrem na údolí Červeného potoka, na zříceninu hradu Valdek na protějším svahu, ale i na kopce Křivoklátské vrchoviny za hradem. Vyhlídková plošina je navíc od roku 2014 opatřena informační tabulí.

Nechodí sem ale jen turisté. Skály slouží i horolezcům, pro než je zde vyznačena více než padesátka cest klasifikace 4 až 8+.

Podle plánu péče CHKO Brdy na roky 2015-2024, by se Jindřichova skála měla stát v budoucnu Přírodní památkou o rozloze 5 ha.

Výhled z Jindřichovy skály

Výhled z Jindřichovy skály

Cesta sem zatím není značená, ale není složitá. Z Malé Vísky se podél louky vydáte do CHKO Brdy (do kopce, směrem do bývalého VVP). Až vstoupíte do lesa, změní se asfaltová silnice ve zpevněnou Víseckou lesní cestu. Po ní budete pokračovat přibližně 200 metrů do mírného kopce, pak odbočíte doleva na ne moc nápadnou lesní cestu. Za mladými stromky z ní odbočuje vyštěrkovaná cesta, po níž je to k Jindřichově skále už jen necelých 500 metrů. Z Malé Vísky je to tak až sem něco málo přes kilometr a půl.


Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *