Jahodová hora

Jahodová hora je kopec s vrcholem v nadmořské výšce 726 metrů v jižní části Středních Brd. To ji činí nejvyšším vrchem Padrťské vrchoviny. Její svahy oddělují oblast Věšína a Bukové od Padrťských rybníků. Je tedy jasné, že půjde o součást hlavního brdského hřebene, který se v těchto místech ohýbá od Prahy k jihu k oblasti vrchu Nad Maráskem a Třemšínu.

Vrcholek Jahodové hory

Vrcholek Jahodové hory

Vrchol tohoto kopce je tvořen dvěma ostře vystupujícími skalkami. Na tu vyšší vede zelená turistická značka, výstup je ale vhodný jen pro fyzicky zdatné turisty. Naopak na tu nižší vede stará kamenná cesta. I ta je důkazem, že Jahodová hora byla častým cílem prvních turistů i hostů nedaleké knížecí hájovny (podle brdy.info). Řada zdrojů uvádí zdejší dřívější pěknou vyhlídku východním a jihovýchodním směrem do kotliny kolem Rožmitálu pod Třemšínem a jejího okolí. Dnes se ale na výhled odsud netěšte. Svahy sice směrem k východu stále strmě padají, ale porostly je vysoké stromy, které jistě úchvatnému pohledu brání.

Vrcholek Jahodové hory

Vrcholek Jahodové hory

Jahodová hora patří k tradičním brdským horolezeckým terénům. V současnosti je ale slézání skal na území celé CHKO Brdy zakázáno. Bez zajímavosti není ani možný výskyt zlata v této lokalitě. Jeho těžbě však (naštěstí), stejně jako v případě horolezení, brání zřízení chráněné krajinné oblasti.

Pod vrchol Jahodové hory vede zelená turistická značka z Bukové, která bude v budoucnu pokračovat dále k Padrťským rybníkům. Z tohoto rozcestí vede až k vrcholu značená odbočka. Celkem je to z Bukové na vrchol lehce přes dva a půl kilometru. Jistě vás potěší, že, vyjma závěrečného výstupu, je cesta prostá prudkého stoupání. Vyrazit lze také od autobusové zastávky Brdy po žluté a na zelenou se připojit až na rozcestí Varta. Tahle trasa měří o půl kilometru více.


zdroje informací:

Brdy.info

Český horolozecký svaz

Střední-Brdy.cz

Brdy.org

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *