Brdy mají novou naučnou stezku

Po naučných stezkách Klobouček a Okolím Padrťských rybníků dostala chráněná krajinná oblast Brdy další naučnou stezku. Stejně jako dvě předchozí ji návštěvníci najdou v dříve vojenské část největšího pohoří středních Čech. A o informace o vojenské činnosti tu není nouze, neboť naučná stezka Jordán obkružuje kdysi cílovou plochou stejného jména.

Východ slunce na Houpáku

Okružní sedmikilometrová procházka čítá dohromady osm zastavení. Jen na jednom z nich ale najdete klasickou informační tabuli. Na těch ostatní, jak už se v Brdech stalo dobrým zvykem, se turisté spoustu zajímavého dozvědí z kovových tabulek umístěných na solitérních kamenech. Jde tak o příspěvek k zachování unikátní nezastavěné krajiny.

Panely i tabule jsou doplněny QR kódy. Po jejich načtení se k uživatelům dostanou další rozšiřující informace ke každému tématu, např. i k historii zkušebního pěchotního srubu CE Jordán – tzv. „Benešáku“.

Nástupní místo ani pořadí jednotlivých zastavení není autory stezky nijak striktně nařízeno. Doporučit lze ale zejména vyrazit sem ze Zaječova a pouť po naučné stezce Jordán začít na rozcestí “K letišti”, kde se potkává modrá, žlutá a zelená trasa KČT. Dobrou zprávou je i to, že na Mapy.cz už novou naučnou stezku najdete.

2 Responses

  1. Karel Urban napsal:

    Naučná stezka byla povětšinou navržena po protipožárních pásech, které bránily při požárech způsobených dělostřeleckým výcvikem přenesení ohně dál do lesa mimo dopadovku a sloužily samozřejmě jako dopravní cesty vč. pohybu hasičů, kteří požáry hasili pouze v případě, že se přiblížily až k protipožárnímu pásu. Snad tam někde na info cedulích toto zásadní informace je.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *