Naučná stezka Klobouček

Po otevření bývalého vojenského prostoru byly Střední Brdy co do naučných stezek pustou oblastí. Prvním počinem byla procházka lesem po svazích kopce, který dal celé naučné stezce jméno – Klobouček.

Naučná stezka Klobouček

Naučná stezka Klobouček

Místo s tímto romantickým názvem znají snad všichni turisté, kteří někdy vyrazili z Obecnice na Tok. Nevýrazný vrchol na úpatí nejvyšší brdské hory nedaleko vstupu do CHKO Brdy ukrývá rozmanité lesní biotopy, nabídne pěkný výhled do okolí a od podzimu roku 2018 také poučení. Za novou naučnou stezkou stojí podnik Vojenské lesy a statky s Správa CHKO Brdy.
Okružní naučná stezka Klobouček je přes 7 kilometrů dlouhá. Ne všude je ale tahle odpolední procházka vhodná pro kočárky nebo osoby s pohybovým omezením. Náročnější úseky je ale možné obejít. Zkrácená trasa měří asi čtyři kilometry.

Vyhlídka z Kloboučku

Vyhlídka z Kloboučku

Takovéhle hřiby rostou na Kloboučku

Takovéhle hřiby rostou na Kloboučku

Naučná stezka dohromady čítá 12 zastavení a turisty zavede snad na všechna zajímavá místa zdejšího polesí. Nejen lesy a louky, ale i čtveřice studánek a krásný výhled z nejvyššího bodu. A samozřejmě spousta poučení, zejména o lesích a lesnictví. Věděníchtiví turisté se tak dozvědí spoustu informací o společenstvech, jejichž dominantami jsou dřeviny, o jejich historii, současnosti, budoucnosti a nutnosti změny jejich druhové skladby. Těšit se můžete i na informace o Brdech jako celku, zdejší květeně, myslivosti nebo zadržování vody v krajině. Část naučných panelů je pak vyvedena ve specifickém “brdském vzhledu”, tedy z monolitů slepence, pro nejvyšší pohoří vnitřních Čech nejtypičtější horniny.

Příjemným zjištěním pro přespolní je fakt, že stezka začíná i končí na velkém parkovišti v centru Obecnice. Kousek odsud znavený poutník narazí na koupaliště s občerstvením i prodejny potravin. V nedaleké historické budově lesní správy je pak možné navštívit informační centrum Vojenských lesů a statků, kde se dozvíte mnohem víc, než že vám naučná stezka Klobouček vyjde asi na dvě až tři hodiny.


Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *