Naučná stezka Okolím Padrťských rybníků

Naučné stezky přímo v centrálních Brdech začaly vznikat až po vyhlášení CHKO Brdy v roce 2016. Jednou z prvních plánovaných byla ta přímo v nejnavštěvovanější části Brd, později nazvaná Okolím Padrťských rybníků. Informační panely tu na turisty čekají od roku 2019. K zaniklým obcím, velkým i menším rybníkům, majestátním kopcům, hlubokým lesům a biologicky bohatým potokům a potůčkům tak přibyl další důvod, proč se sem vydat.

Na naučné stezce Okolím Padrťských rybníkům narazíte na klasické informační panely...

Na naučné stezce Okolím Padrťských rybníkům narazíte na klasické informační panely…

Pověrčivé turisty asi nepotěší počet informačních panelů. Je jich třináct. Poměr 4:9 ale už žádné chmury nepřináší. Pouze ve čtyřech případech u cesty stojí ty klasické velké s dřevěnou konstrukcí. Ty ostatní vypadají jako menší kovové panely, umístěné na kamenech. Ty vypadají, že sem prostě patří a neruší tak unikátní nezastavěnost Brd ani v nejmenším.
Tato oblast Brd dříve oplývala životem. Stávaly tu obce Padrť, Přední a Zadní Záběhlá a Kolvín. Právě jim jsou převážně věnovány velké informační panely. Komu by nestačil jejich obsah, může využít QR kódy na nich. Zvídavci pod nimi naleznou spoustu velmi detailních informací, například i kroniky zaniklých obcí.
Je tahle naučná stezka pro děti nebo kočárky? Zpevněné cesty na většině trasy rodinným výletům přejí, délka naučné stezky už méně. Ke čtrnácti kilometrům je nutné připočíst ještě cestu z výchozího bodu na okraji CHKO. Aby měli turisté vážně z čeho vybírat, neurčili tvůrci naučné stezky pořadí jednotlivých zastavení, kterým by se turisté měli řídit. Ti tak mohou libovolně vybírat taková, která se jim líbí.

...i ty klasicky brdské, tvořené kamenným monolitem

…i ty klasicky brdské, tvořené kamenným monolitem

Nejméně kroků na stezku našlapete ze Skořic, a to přibližně kilometr. Z Teslínů i Míšova je to čtyřikrát tolik. Dojít se sem dá třeba i z Hořic nebo na kole vlastně odkudkoli. V terénu naučná stezka Okolím Padrťských rybníků značená není. Její vedení je znázorněno na mapkách na každém zastavení. Mapová aplikace v telefonu nebo turistická navigace se rozhodně bude hodit.

Tenhle pohled bývá vrcholem procházky kolem Padrťských rybníků

Tenhle pohled bývá vrcholem procházky kolem Padrťských rybníků

Naučná stezka tu byla naplánována ještě újezdním úřadem vojenského újezdu před vyhlášením chráněné krajinné oblasti. Tak, jak ji dnes vidíme pod názvem Okolím Padrťských rybníků byla vytvořena Agenturou ochrany přírody a krajiny ČR, Správou CHKO Brdy za spolupráce obcí Věšín, Skořice a Strašice a Vojenských lesů a statků. Po odborné stránce se na ní podíleli také pracovníci Hornického muzea Příbram, Muzea Středních Brd a Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy a Svaz vyhnanců z Brd.


Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *