Beran

Pokud by někdo vzal celé Brdy a pokusil by se je vařit a redukovat jako švestky, které na tuhou zimu uchová coby povidla, musel by být výsledkem kopec podobný Beranu. Vrch tyčící se nad Kvaní, Zaječovem a Malou Vískou milovníkům brdské romantiky umí nabídnout skoro vše, za čím by se jinak trmáceli mnoho kilometrů.

Vrchol Beranu nedosahuje nadmořské výšky ani 700 metrů. Jeho strmé svahy jsou protkány celou řadou cest a pěšin, které zatím minuli turističtí značkaři. Obě přírodní vyhlídky, které vystupují nad koruny převážně smrkového lesa, tak musíte hledat. Věřte, že se to vyplatí.

Vrchol Beranu

K té na vrcholu trefíte snadno. Stačí se držet některé z cest a nenechat se otrávit na Brdy poměrně ostrým stoupáním. Odměnou vám bude pohled ze slepencové skalky přes špičky smrků na protější vrcholy. Zavítáte-li sem na podzim, může vás mlha ochudit o výhled. Období, kdy příroda uléhá k zimnímu spánku, tu její milovníky nadchne pestrými barvami.  Těm tu v listopadu dominuje zlatá modřínů. Pod nimi právě na podzim bují životem spousty lišejníků. Mapovníky, dutohlávky, pukléřky či provazovky ve vás spolu s bílými kmeny bříz a již zmiňovanými modříny musí vzbudit pocit, že jste se ocitli někde mnohem dále na sever.

Sutě a skály pod vrcholem

Kdo má raději výhledy do kraje, kde malé domečky a mozaika luk, polí a lesů vytvářejí dojem modelového kolejiště, musí tímto směrem také zamířit. Nijak daleko to ale nebude. Druhá slepencová skalka leží asi 300 metrů pod vrcholem a vede k ní příjemná pěšina. Z podzimního a vlhkého lesa vystupuje trochu jako duch. Z vyhlídky na ní se však můžete pokochat okolím obce Jivina a stejnojmenným protějším kopcem. Stejně jako na vrcholu i tady výhled omezují stromy. Nejste na Petříně, tohle jsou Brdy.

Kamenné schodiště pod vrcholem

Chybí vám něco z vojenské historie? I to se tu najde. Několik set metrů východně od vrcholu Beranu narazíte na zbytky vojenské pozorovatelny. Dojdete k ní po staré kameny lemované cestě. Obdivovatele romantických dřevních dob turistiky tu chytne za srdce především staré kamenné schodiště. Na kráse mu neubírají ani rozporné informace k jeho vzniku, možná právě naopak. Ať už za ním stojí ředitel hořovického velkostatku Liebus nebo návštěva T. G. Masaryka, z vrcholu vás dovede k místu, odkud bylo možné pohodlně sledovat střelby na cílové ploše Jordán. V srpnu jasně fialová vřesoviště zůstala, vojenskou techniku tam nahradili turisté a cyklisté, které lze jako barevné tečky sledovat i dnes.

Ať už sem vyrazíte ze Zaječova, Malé Vísky nebo Kvaně, můžete výšlap na Beran obohatit o návštěvu některého z nedalekých zajímavých míst. Za zmínku stojí především romantický hrad Valdek. Pohledem na něj se můžete pokochat i cestou k němu z vyhlídky na Jindřichově skále.


 

Odkazy a zdroje:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *