Naučná stezka Za mlynáři od Bradavy

Mlýny, mlynáři a mlynářská chasa vždycky k venkovskému životu patřili. Vědí to i ve Spáleném Poříčí. Zřejmě i proto tu totiž v roce 2016 v rámci rekonstrukce naučné stezky Hvížďalka (jejíž informační panely tu stále stojí) dali dohromady zcela novou naučnou stezku Za mlynáři od Bradavy.

inzerce

Za mlynáři od Bradavy, zastavení na hrázi rybníka Hvížďalky

Za mlynáři od Bradavy, zastavení na hrázi rybníka Hvížďalky

Ta návštěvníky na více než čtyřech kilometrech seznámí s životem v mlýnech obecně, ale i s mlýny a podobnými zařízeními, které přímo tady stávaly a většinou dosud stojí. Každé ze šesti zastavení se věnuje jinému, takže je znát, že i mlynářů tu muselo být dost.

Vyrazíte-li za mlynáři od Bradavy, nenechávejte své ratolesti doma. Pokud je nezaujmou obrázky Jiřího Wintera Neprakty, který spolu s Miroslavem Háskem ilustroval informační panely, můžete si s nimi i zasoutěžit v hledání dušiček, které zdejšímu vodníkovi utekly na jednotlivé tabule. Bližší informace o této hře i závěrečnou odměnu obdržíte v místním infocentru.

Za mlynáři od Bradavy, zastavení u Labežského mlýna

Za mlynáři od Bradavy, zastavení u Labežského mlýna

Trasa naučné stezky vede podél toku říčky Bradavy, proti jejímu proudu. Začíná u zámku ve Spáleném Poříčí a končí v nedalekých Hořehledech. Ačkoli by se kvůli malému převýšení zdálo, že je vhodná na vycházku s kočárkem nebo vyjížďku na kole, není tomu tak. Nezpevněné cesty a místy náročný terén je vhodný pouze pro pěší. Těm se říčka Bradava na několika místech odmění romantickými zákoutími a na jaře i záplavou různobarevných květů v podrostu luhů.

Romantické zákoutí na Bradavě

Romantické zákoutí na Bradavě

Pokud byste chtěli starý mlýn i s mlynářem vidět naživo, doporučujeme navštívit historický Pouskův mlýn v nedalekém Mešně, který je veřejnosti otevřen od dubna do října každou první sobotu v měsíci, v 9.00, 11.00, 13.00 a 15.00 hodin.


Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *