Spálené Poříčí

Město Spálené Poříčí je se svými dvěma a půl tisíci obyvateli centrem západního podhůří Brd. Nachází se asi 23 km jihojihovýchodně od Plzně. Z té se sem dostanete po silnici číslo 19, stejně jako z východu od Příbrami či Tábora. Parkování je možné na náměstí, ale místa k stání naleznete i podél všech příjezdových silnic do města.

inzerce

Zámek ve Spáleném Poříčí

Zámek ve Spáleném Poříčí

První zmínka o Poříčí pochází z roku 1239. Přídomek Spálené vznikl zřejmě v 17. století, kdy město několikrát vyhořelo. V roce 1413 je v městečku zmiňována tvrz (při prodeji Habartovi z Vinařic). Adam Vratislav z Mitrovic nechal v roce 1617 tvrz přestavět na renesanční zámek. Ale celé městečko už roku 1620 vyhořelo.

V roce 1992 byl střed města vyhlášen městskou památkovou zónou (památkově chráněná je budova děkanství, několik dalších domů, zámek, kostel sv. Mikuláše a židovský hřbitov). V roce 2003 získalo Spálené Poříčí ocenění „Historické město ČR“.

Zámek ve Spáleném Poříčí - zadní strana

Zámek ve Spáleném Poříčí – zadní strana

Zřejmě nejzajímavější pamětihodností Spáleného Poříčí je zámek. Ten stojí v samotném centru města. Je tvořen trojkřídlou patrovou stavbou. Dochovaly se renesanční vstupní portály, část sgrafit a některé klenuté interiéry. Nad vstupem jsou umístěny znaky Vratislavů z Mitrovic a manželky Kocové z Dobrše. V zámku byly dvakrát ukryty korunovační klenoty.

Stavbu obklopuje malý park, ve kterém roste například červenolistý buk (Fagus sylvatica „Atropurpurea“), převislý jilm (Ulmus glabra „Pendula“) nebo líska obecná dřípatá (Corylus avellana „Heterophylla“). V parku je také umístěna geologická expozice.

Zámecký rybník ve Spáleném Poříčí

Zámecký rybník ve Spáleném Poříčí

Dnes je zámek majetkem Metropolitní kapituly u sv. Víta v Praze. Opravy zchátralého zámku začaly v roce 1990. V současné době je v zámku umístěna Církevní odborná střední škola, částečně je také využíván k muzejním účelům.

Barokní budova děkanství s vysokou mansardovou střechou, která stojí na náměstí Svobody, byla v letech 1894-95 domovem Jindřicha Šimona Baara. Na domě je pamětní deska pátera Františka Ferdy, který se narodil v nedalekých Dražkovicích. Vedle stojí roubený dům, ve kterém dnes najdeme infocentrum.

Kostel sv. Mikuláše pochází ze 14. století. Byl několikrát přestavován, naposledy v roce 1882.

Od zámku vede Naučná stezka Hvížďalka. Je to nenáročná, asi 4 km dlouhá stezka vedoucí do Hořehled (stezka není okružní, takže celková vzdálenost je cca 8 km). Trasa vede souběžně se zelenou turistickou značkou. Stezka je vhodná pro pěší, cyklisté část cesty kolo povedou, vozíčkářům je ze stezky přístupný pouze zámek.

Barokní špejchar Ve Dvoře

Barokní špejchar Ve Dvoře

Ve Spáleném Poříčí můžete také obdivovat barokní špejchar Ve Dvoře. Dnes slouží jako galerie, kde kromě výstav krátkodobých prezentují také jedinou stálou výstavu kresleného humoru Jiřího Neprakty v ČR.

U špejcharu začíná také asi 5,5 kilometru dlouhá naučná stezka Loukou i lesem za pohádkou, která je, jak už název napovídá, vhodná především pro rodiny s dětmi.

Pro ty je ve městě připravena také soutěž Historická stopovačka. Bližší informace o ní vám rádi sdělí v místním infocentru.

Téměř v centru města stojí budova panského pivovaru, na severním okraji pak židovský hřbitov.

Z výstavy kresleného humoru Jiřího Neprakty, foto: Mgr. Ivana Paseková/infocentrum Spálené Poříčí

Z výstavy kresleného humoru Jiřího Neprakty, foto: Mgr. Ivana Paseková/infocentrum Spálené Poříčí

Spálené Poříčí je ideálním místem, odkud vyrážet poznávat jižní Plzeňsko na kole. Z města na jih a dále na západ vybíhá cyklotrasa číslo 2146, která se v Žákavě napojuje na dálkovou jednatřicítku. Zcela na jih podél úpatí Brd pak vede cyklotrasa 2040, která se na tu s číslem 31 napojuje pro změnu ve Ždírci.

Spáleným Poříčím navíc prochází také cyklotrasa číslo 2039. Po té se můžete vydat po holých hřebenech kopců směrem na sever do Mešna a těšit se na krásné výhledy především jižním a západním směrem. V Mešně dva tisíce třicet devítka odbočuje na západ, aby se na jednatřicítku napojila ve Šťáhlavech, vy ale můžete pokračovat dále na sever, například po dva jedna pět čtyřce.

Dva tisíce třicet devítka ale vede ze Spáleného Poříčí také směrem na východ a později na jih. Tudy projedete celé západní úpatí jižních Brd a na už tolikrát zmiňovanou dálkovou jednatřicítku se napojíte v Mladém Smolivci.

Na kole vás ale nikdo nenutí držet se vyznačených cyklotras. Určitě si najdete i jiné, neznačené zajímavé vyjížďky.

Značené trasy ze Spáleného Poříčí vedou také pro pěší turisty. Zelená značka vás dovede po většinou nezpevněných cestách do Hořehled (4 km) a dále pod vrcholem Kokšína do Planin (7,5 km). Zdatní chodci mohou pokračovat až do Míšova (12 km) nebo dokonce na vrchol Nad Maráskem (16 km).

Z centra města ale vychází také žlutá trasa na východ. Po té se dostanete k osadě Karlov (2,5 km do kopce), do Štítova (necelé 4 km), nebo až do Zdemyslic (7,5 km).


Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *