Voltušská vyhlídka

Voltušská vyhlídka má zřejmě i jiný, historický a patrně mnohem poetičtější název, než který nacházíme na současných mapách. Co však tratí na malebnosti jména, tím krásnější poskytuje výhled. 

Voltušská vyhlídka

Voltušská vyhlídka

Hradecký či Hraniční hřeben se táhne od Voltuše jihovýchodním směrem až k obci Volenice. Má poměrně pestrou geologickou stavbu a několik vrcholů, z nichž nejvyšší je ten nejsevernější nazvaný Štěrbina tyčící se do výšky 753 m n. m. Jeho severovýchodní úbočí poměrně strmě klesá do Rožmitálské brázdy, což je jeden z předpokladů k tomu, abychom se tu mohli kochat krásnými výhledy. Ten zřejmě nejpěknější si můžete užít téměř na samém severním konci hřebenu. V nadmořské výšce kolem 700 metrů tu mírně nad okolní terén vystupuje drobná slepencová skalka, pod níž se nachází menší kamenné moře. Ta poskytuje unikátní podívanou nazvanou Voltušská vyhlídka.

Pod diváky se tu otevírá celé rožmitálské údolí, jemuž vévodí rožmitálský zámek a Podzámecký rybník. Na severu se tyčí hlavní hřeben Brd končící na obzoru masivem Třemošné, pod nímž lze tušit Příbram. Směrem k jihu z roviny vystupují homole vrchů Vojna u Narysova a Hradec u Pňovic. Východní až jihovýchodní obzor je pak lemován měkkými tvary kopců Středočeské pahorkatiny.

K Voltušské vyhlídce nevede žádná značená turistická trasa. Cesta sem je však přesto celkem jednoduchá. Nejsnáze se sem dostanete z Voltuše, odkud lze jít do kopce po žluté značce KČT. Z ní lze nad chatami odbočit na pěšinu k mohyle J. J. Ryby. Odsud pokračujte stoupáním dále a po třech stech metrech se na rozcestí vydejte vlevo. Po další stovce metrů se nalevo od cesty tyčí malá skalka, k níž vede pěšina. Jste na místě.

Z Voltuše je to sem necelý kilometr. Vyrazit sem však můžete i z Rožmitálu pod Třemšínem nebo z Bezděkova. Vždy to bude přibližně čtyřkilometrová cesta. O kilometr delší, ale o to pěknější procházka vede z Vacíkova. Vzhledem k absenci značené cesty je však, pokud to tu neznáte, dobré mít s sebou mapu nebo navigaci.


Zdroje informací:

Geocaching.com

Brdy.info

Zalesak.bluefile.cz

Mapy.cz

Geology.cz

Barrandien.wz.cz

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *