Třemošná

Vrchol Třemošné nepatří se svými 779 metry nad mořem mezi úplně nejvyšší kopce Brd. Je ovšem tak výraznou dominantou krajiny kolem Příbrami, že podle ní dostal název celý geomorfologický celek středních Brd – Třemošenská vrchovina. Třemošná tvoří tři a půl kilometru dlouhý hřeben s několika vrcholy, který se táhne od vodní nádrže Pilská severovýchodním směrem. Vrcholové partie jsou od okolní krajiny odděleny příkrými svahy. Třemošná se prostě nedá zadarmo.

Posezení na vrcholu Třemošné

Posezení na vrcholu Třemošné

Chcete-li vyrazit na Třemošnou, je nejlépe vyjít z Orlova. Ten je městskou částí na západě Příbrami. Z ní se sem dostanete, pokud nad Kauflandem odbočíte směrem na Podlesí. Pak už je to stále rovně a do kopce. Zaparkovat můžete přímo na konci Orlova pod lesem. Místní parkoviště je zároveň točnou autobusů, takže jim tu nezapomeňte nechat prostor k otočení.

Přímo od parkoviště vede okruh v terénu značený modrobílou lomenou značkou, který vás na Třemošnou dovede. Jeho více než tři kilometry jsou lecčím, jen ne snadnou nedělní vycházkou. Po hrbolatých pěšinách plných kořenů a kamení musíte překonat 130 výškových metrů. Čím více se budete blížit hřebeni, tím bude stoupání strmější. Přibližně ve dvou třetinách stoupání si můžete odpočinout na Kazatelně. Tento skalní útvar vzniklý mrazovým zvětráváním v ledových dobách nyní slouží jako vyhlídkové místo. Rozhled je odsud vskutku pěkný. Celou Příbram máte před sebou jako na dlani. Za dobré viditelnosti lze spatřit Šumavu, Novohradské hory a dokonce i temelínskou elektrárnu, výjimečně také Alpy.

Odsud je to nahoru už jen kousek. Vrchol je porostlý smrkovým lesem a výhledy jsou z těchto míst pouze severním směrem mezi stromy. Můžete si zde odpočinout ve dřevěném altánku a svou návštěvu zaznamenat do návštěvní knihy, která je umístěna v kovové krabici na značce státní triangulace. Cesta zpět je v tomto směru okruhu o něco kratší a trochu méně strmá.


Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *