Velký (Valdecký) rybník

Velký rybník, nebo chcete-li Velký Valdecký rybník či dokonce Valdecké jezírko, leží na Červeném potoce, kousek od lesní silničky z Neřežína na Obecnici, asi kilometr jižně od zříceniny hradu Valdek. Odsud se sem lze dostat také po lesní pěšině. K hrázi rybníka však vede cesta pouze od zmiňované silnice.

Velký rybník

Velký rybník

Nejsnáze se sem tedy dostanete, pokud z Neřežína vyrazíte po žluté turistické trase do kopce k Valdku a asfaltku neopustíte, dokud se po vaší pravé ruce nezačne zrcadlit vodní hladina. To už ale žluté značky budou dávno ty tam a v nohách budete mít dva a půl kilometru. Pěkná podobně dlouhá cesta sem vede také z Malé Vísky. Nejprve je třeba se od kraje lesa vydat z kopce po louce a pak sledovat zpevněnou lesní cestu. Ta vás dovede na již zmiňovanou lesní silničku, jen několik desítek metrů od hráze. Delší cesta pro náročnější turisty sem vede ze Zaječova (5,5 km) nebo z Křešína (5,5 km) či z Podluh (6 km).

Nad Velkým rybníkem se tyčí kopce Velký Jeskřipec (653 m n. m.) a Krkavčina (615 m n. m.), jejíž kamennými útvary schovanými v hustém lese posetý vrchol se zajímavě rýsuje nad vodní plochou.

U více než dvouhektarového rybníka stojí také nepřístupná rybářská chata.

Hráz Velkého rybníka

Hráz Velkého rybníka, nad níž se tyčí vrch Krkavčina

Do současného stavu byl rybník dobudován po velkých záplavách v polovině devadesátých let dvacátého století, po velkých záplavách. Nešlo ale o jedinou povodeň, která tuto vodní nádrž potkala. Správně vám vrtá hlavou, proč se rybník nazývá Velký, když kolem něj není žádný Malý. Menší rybník tu totiž doopravdy byl. Tedy až do 19. století, kdy se oba dva po silných lijácích v roce 1872 protrhly a opraven byl už jen ten větší. Zbytky mohutné hráze a rozlehlé mokřiny menšího však můžete kousek po směru toku Červeného potoka pozorovat dosud. Okolí Červeného potoka se zde vůbec vyplatí prohlédnout, protože v těchto místech tvoří jedno z nejpěknějších míst severního okraje Brd.


Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *