Unikátní vodní hamr v Dobřívě byl slavnostně otevřen

Pod Brdy lze po tříleté pauze navštívit unikátní technickou památku. Vodní hamr v Dobřívě na Rokycansku prošel důkladnou rekonstrukcí. Veřejnost si mohla opravený vodní hamr prohlédnout už od června, oficiální slavnostní otevření se ale uskutečnilo až na začátku září.

Vodní hamr, kolem nějž vede dálková cyklotrasa číslo 3

Vodní hamr, kolem nějž vede dálková cyklotrasa číslo 3

„Opravy a celkové restaurování strojního vybavení trvaly téměř 3 roky a náklady na opravu činily více než 15,5 milionu korun. Na financování se podílela Evropská unie prostřednictvím Ministerstva pro místní rozvoj ČR, dále pak Plzeňský kraj a Západočeské muzeum v Plzni,“ uvedl náměstek pro oblast kultury a památkové péče Vladislav Vilímec. Během oprav byly navíc zjištěny zcela nové poznatky, které přispěly k prohloubení znalostí vývoje hamru a historie zpracování železa v Dobřívě i okolí. Historii vodního hamru v úvodu slavnostního otevření shrnul ředitel Západočeského muzea v Plzni František Frýda.

Jedinečnost vodního hamru v Dobřívě spočívá ve funkčnosti celého zařízení a dochovaném stavu z konce 19. a počátku 20. století. Budova hamru byla postavena v 18. století na místě staršího dřevěného hamru ze 17. století. V 18. století byla součástí objektu vysoká pec na zpracování železné rudy, jejíž pozůstatky byly nalezeny při opravách v roce 2019. Podoba  vybavení odpovídá polovině 19. století, později byla doplněna o další stroje na konci 19. století.

Obdobné zařízení se nikde jinde ve střední Evropě nedochovalo v provozu a nezměněné podobě od 19. století. Na hamru je předváděna funkčnost zařízení a kovářské hamernické práce pod buchary i ruční práce na kovadlině. Hamr je umístěn v přírodním prostředí bez okolní zástavby na okraji obce Dobřív.

zdroj: Plzeňský kraj

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *