Tůně u Slaninské cesty budou díky Agentuře ochrany přírody a krajiny atraktivnější pro obojživelníky

Znáte-li Slaninskou cestu mezi Kozičínem a Pilským rybníkem, určitě se sem rádi vracíte k hájovně U Slaniny. Zdejší obora umožňuje kolemjdoucím pokochat se pohledem nejen na krále brdských lesů, jeleny. Pár set metrů nad ní se pod strmým svahem bývalého lomu nachází mokřiny s tůněmi, které na jaře lákají spoustu o poznání nenápadnějších, ale minimálně stejně zajímavých obojživelníků.

Tůně u Slaninské cesty před zásahem AOPK ČR, zdroj: AOPK ČR (Správa CHKO Brdy)

Tůně u Slaninské cesty před zásahem AOPK ČR, zdroj: AOPK ČR (Správa CHKO Brdy)

Jejich milostné hrátky tu ale nejsou samozřejmostí.  Tůně tu byly vybudovány až v roce 2013 v rámci sanace černé skládky. Nový biotop rychle přilákal například čolky obecné nebo skokany hnědé. Po pár letech jim tu ale život znepříjemňují stínící výmladky olší a husté porosty ostružiníku na březích.

Tůně u Slaninské cesty po zásahu AOPK ČR, zdroj: AOPK ČR (Správa CHKO Brdy)

Tůně u Slaninské cesty po zásahu AOPK ČR, zdroj: AOPK ČR (Správa CHKO Brdy)

Lépe řečeno znepříjemňovaly. Zásahem Agentury ochrany přírody a krajiny došlo k výřezu těchto rostlin tak, aby se tu zejména tvorům na pomezí vodního a suchozemského života dařilo lépe. Kolemjdoucí se tu o nich v budoucnu také něco dozvědí. Agentura ochrany přírody a krajiny totiž u turisticky frekventované cesty v příštím roce umístí jednoduchý informační panel o výskytu obojživelníků a významu tůní v krajině.

zdroj: AOPK ČR (Správa CHKO Brdy)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *