Rozhledna Na Skále

Kopec Na Skále se tyčí nad Železným Újezdem nedaleko Čížkova na západním úpatí Brd. Jeho vrchol leží v nadmořské výšce 673 metrů. A právě zde byl v roce 2000 vystavěn kovový telekomunikační vysílač, který později začal sloužit také jako rozhledna.

Rozhledna Na Skále

Rozhledna Na Skále

Celá stavba je vysoká více než 40 metrů. Vyhlídková plošina je však vybudována o 15 metrů níže a vede k ní celkem 137 schodů. Vzhledem k místu, kde stojí, je z ní krásný výhled na západní část Brd, Šumavu a Český les. Za dobré viditelnosti lze spatřit i Krušné hory, Blanský les a někdy dokonce i Alpy. Pohled na zvlněnou krajinu jižního Plzeňska a na Plzeň samotnou je však připraven pro oko návštěvníka téměř vždy.

Auto můžete nechat na kraji lesíka přímo pod rozhlednou. Chcete-li však výhled z rozhledny spojit s vycházkou, můžete využít místní dvoukilometrovou naučnou stezku Železný Újezd nebo na rozhlednu vyrazit po lesních a polních cestách červené a následně žluté turistické trasy z Nových Mitrovic (3,5 km) nebo po málo frekventované silničce z Čížkova (3 km), která je rovněž označena žlutými značkami KČT.

Cyklisty sem pak dovede cyklotrasa číslo 2039, která v Mladém Smolivci uhýbá od dálkové cyklotrasy číslo 31 a dále pokračuje podél Brd na Spálené Poříčí a přes Kornatice do Štáhlav, kde se opět připojí na “plzeňskou” jednatřicítku. Vede sem také  cyklotrasa číslo 2149 ze Ždírce.


1 Response

  1. Radek Dostál napsal:

    Jen bych chtěl říci,že – tuto stavbu vnímal při pobytu na vojně a to bylo v r.90.Jen – ji matně registroval.Jsem z daleka.Takže ji asi nezhlí dnu.Možná – z ní dost vidět.Já – pocházel přímo po Brdech.A to po VVP Brdy.Byl – voják u místní tehdejší jednotky PVOS PLRS.Do Brd – je zdily i každý týden snad jestli si to dobře pamatuju.Střílet.Byly to tehdy krásné chvíle,rád na ně vzpomínám.Pozdrav

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *