Naučná stezka Železný Újezd

Od roku 2011 se můžete projít po okolí Železného Újezda poblíž Nových Mitrovic a ještě se navíc něco přiučit.

Samotná stezka je dlouhá přibližně dva kilometry. Zvládnete ji tedy i pokud už něco v nohách máte, nebo nemáte náladu na delší túru. Vede většinou po polních cestách a jen zřídka po rovině, takže úplná selánka to také není.

Výhled na masiv Třemšína ze Železného Újezda

Výhled na masiv Třemšína ze Železného Újezda

Naučná stezka Železný Újezd začíná v centru obce. Zde si jistě najdete i místo na parkování. Vydáte se po žluté turistické značce směrem na Nové Mitrovice. U božích muk odbočuje stezka i značka ze silnice na polní cestu. Odtud je také krásný pohled na Nové Mitrovice a protilehlý masiv Třemšína. Po dvou stech metrech opustíte i žlutě značenou turistickou trasu a vydáte se do kopce. Na půl kilometru je třeba zdolat převýšení padesáti metrů. V létě vás může těšit, že závěr stoupání vede stínem malého lesíka. Cesta má ovšem spíše charakter pěšiny a jak se blížíte k vrcholu, jde spíš tušit než vidět.

Na vrcholu kopce Na Skále však stojí zlatý hřeb cesty – stejnojmenná rozhledna. Čtyřicet metrů vysoká stavba na přenos telefonního signálu s vyhlídkovou plošinou ve výšce 25 metrů je sice podle webových stránek Čížkova, pod nějž spadá, otevřená celoročně, při našem výletu ale byla brána zamčená. Slibovaný výhled na Šumavu, Brdy, Radeč, Český les, Písecké hory a Blanský les tedy potvrdit nemůžeme.

Pak už vede cesta pouze příjemně z kopce. Lesní a polní cestou dojdeme zpátky do Železného Újezda, kde také naučná stezka končí.

Pokud by vám dva kilometry byly málo, doporučujeme se sem vydat z Nových Mitrovic. V jejich centru také pohodlně zaparkujete a, pokud se vydáte po červené a následně žluté značce, čekají na vás dva kilometry mírného stoupání po lesních cestách. Zpátky se navíc nemusíte vracet stejnou cestou. Silnice ze Železného Újezda do Nových Mitrovic je jen málo frekventovaná a nabízí zajímavé výhledy do okolí.


Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *