Naučná stezka Okolím Komárova

Komárov je městečko vzdálené jen pár kilometrů od Hořovic. V roce 2013 zde byla otevřena naučná stezka Okolím Komárova. Na deseti kilometrech příjemné procházky se návštěvníci z naučných tabulí dozvědí řadu informací o historii místního havířství a kovářství, ale také o zajímavostech zdejší přírody.

Umělý vodopád v Komárově

Umělý vodopád v Komárově

Naučná stezka Okolím Komárova je okružní. Začátek i konec jsou poměrně logicky na náměstí v Komárově, kde lze také pohodlně zaparkovat. Zde stojí komárovský zámek, v němž dnes sídlí pošta a železářské a slévárenské muzeum. Trasa vede dále Zahradní ulicí kolem nádržky a rybníků Červeného a Dráteníka. Zde je také zbudován pěkný umělý vodopád. Téměř po rovině dojdete až do Mrtníku, kde se u malebného kostelíka Narození Panny Marie napojíte na zelenou turistickou trasu, po níž dorazíte až na hráz vodní nádrže Záskalská a dále pokračujete po žluté až do další vísky. V nádrži je možné se v létě také vykoupat.

Stavidlo na jednom z komárovských rybníků

Stavidlo na jednom z komárovských rybníků

Naučná stezka Okolím Komárova toto malé vodní dílo obkružuje přes další malebnou vísku Neřežín. Ještě před Neřežínem ale stezka vybíhá na krátký úsek do kopce k bývalé štole Barbora, od níž se zas vrací na příjemnější terén.

Boží muka v Mrtníku

Boží muka v Mrtníku

V Neřežíně se projde kolem chalup a chat až k poslednímu rybníčku na trase, kolem nějž se stezka stáčí směrem zpět do Komárova. Nejprve je ale třeba dojít pěšky po silnici do Chaloupek a prohlédnout si zde, jak daleko od Prahy také vznikají satelitní městečka. Z Chaloupek už je to do Komárova co by kamenem dohodil.

 

Vodní nádrž

Vodní nádrž

Nad rybníkem Dráteníkem, je krásný výhled na Mrtník a protější kopce. Stezka pak ještě vybíhá do kopce po silničce ke Kleštěnicím, odkud se polní cestou vrátíte zpět do Komárova a klesáním dojdete až zpátky na komárovské náměstí, odkud jste vyšli.

Naučná stezka Okolím Komárova tak nabídne příjemnou procházku hezkými vesničkami i přírodou. Až na dva krátké výšlapy vede téměř po rovině po lesních a polních cestách nebo málo frekventovaných silničkách.


1 Response

  1. Jiří B. napsal:

    Velká škoda, že cesta polem a loukou z Kleštěnic do Komárova prakticky zanikla a i v suchém počasí zde hrozí úraz. Zbytek stezky je nádherný…

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *