Cvokařské muzeum po zimní pauze opět otevírá

Procházky Alejí Johanky z Rožmitálu mezi Starým Rožmitálem a centrem toho “nového” znovu dávají větší smysl. V sobotu 26. března se totiž po zimní pauze znovu otevírá muzeum, do nějž je vstup volný a nutný. Znalci již vědí, že se znovu budou moci podívat do Cvokařského muzea.

Budova Cvokařského muzea v Rožmitále pod Třemšínem

Budova Cvokařského muzea v Rožmitále pod Třemšínem

Kdo by tu čekal expozice věnované vývoji psychiatrie, bude zklamán. Nebo spíše potěšen. Cvokaři a cvočkaři totiž byli typicky podbrdští řemeslníci. Pod jejich rukama v teple výhně vznikaly cvoky, cvočky a hřebíčky. A součástí opět otevřeného muzea je nejen řada informačních panelů věnovaných tomuto prastarému řemeslu, ale přímo i cvokařská dílna zachovalá ve stavu z přelomu 19. a 20. století. K vidění je zde výheň s cvokařským měchem a žulový “špalek”. Součástí veřtatu je také další náčiní potřebné k výrobě cvoků a hřebíků.

Pokud tedy chcete navštívit místo, které dokonale ilustruje podbrdskou historii, zastavte se v Aleji Johanky z Rožmitálu. Jako každý rok tu mají otevřeno každý den od slušné hodiny ranní do soumraku.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *