Cvokařské muzeum ve Starém Rožmitále

Od roku 2011 je ve Starém Rožmitále otevřeno Cvokařské muzeum. Nezveme vás do bývalé psychiatrické léčebny, ale do dřívějšího veřtatu neboli cvokařské dílny. Výroba cvoků má totiž v této oblasti dlouhou tradici.

Budova Cvokařského muzea v Rožmitále pod Třemšínem

Budova Cvokařského muzea v Rožmitále pod Třemšínem, zdroj: Cvokařské muzeum

Cvokařské muzeum najdete ve staré chalupě v aleji Johanky z Rožmitálu nedaleko Podzámeckého rybníka ve Starém Rožmitále.

Na třinácti informačních panelech v první místnosti muzea se seznámíte s cvokařským řemeslem a jeho více než tři století dlouhou historií v Rožmitále i okolí. Dozvíte se samozřejmě také spoustu zajímavostí z technologie výroby hřebíků a cvočků. Nechybí ani řada informací o Starém Rožmitále včetně pověsti o jeho založení a o J. J. Rybovi, který zde zkomponoval svou slavnou Českou mši vánoční.

Součástí muzea je také stará cvokařská dílna zachovalá ve stavu z přelomu 19. a 20. století. K vidění je zde výheň s cvokařským měchem a žulový “špalek”. Součástí veřtatu je také další náčiní potřebné k výrobě cvoků a hřebíků.

Cvokařský špalek

Výheň ve veřtatu, zdroj: Cvokařské muzeum

V muzeu můžete dostat turistické razítko, nebo si zakoupit pohlednice či 70 let staré ručně vyráběné šerky coby suvenýry.

Vstup do Cvokařského muzea je zdarma. Otevírací dobu pan Jindřich Jirásek, majitel muzea, popisuje takto: “Muzeum je otevřeno denně od jara do podzimu od slušné hodiny ranní do západu slunce. V roce 2016 bude opět otevřeno od soboty 26. března. Přes zimu je někdy otevřeno, je-li slušné počasí, o sobotách a nedělích.”

webové stránky muzea: http://www.staryrozmital.cz/cvokarske-muzeum/

adresa: Alej Johanky z Rožmitálu 118, Rožmitál pod Třemšínem

Cvokařskému muzeu děkujeme za spolupráci na textu.


1 Response

  1. Radek Dostál napsal:

    Právě v r.1990 v zimě-já byl navštívit toto místo jako voják ČSLA spolu s mými tehdy tam sloužícími kamar ády-vojáky,ale odevšad.A tak mi poradily,navštívit to tam.Byla zima,ale my jsme i přes velký odpor počasí sem šli.A tak mám i zde památku na návštěvu tady.Ušetřil jsem tak nějaký čas-zkrácení doby nějaké na vo jně v BU´7505 Rožmitál pod Třemšínem.Zdraví absolvent PSˇv nedaleké Raketové jednotce s hodností p oddůstojníka.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *