Buddhistická stúpa u Těnovic

Stúpa osvícení nad Těnovicemi

Stúpa osvícení nad Těnovicemi

Nad obcí Těnovice nedaleko Spáleného Poříčí (Plzeň – jih) stojí úplně první buddhistická stavba v České republice. Stúpa osvícení je symbolem klidu a míru a je naplněna buddhistickými relikviemi.

Stojí v blízkosti buddhistického Centra pro meditaci v ústraní Těnovice na kopci Těnovická skála (580 m n.m.) a je volně přístupná veřejnosti. Lidé zde mohou meditovat nebo stúpu obcházet po směru hodinových ručiček a pozitivně tak ovlivňovat svou mysl. Z Těnovické skály je opravdu překrásný výhled do okolí a přímo vybízí k meditacím.

Budova občerstvení u stúpy

Budova občerstvení u stúpy

Stavba je sedm metrů vysoká, celá je vytvořená z žulových bloků. Její tvar připomíná sedícího Buddhu. Pod zlatou věžičkou je umístěna i jeho socha, která shlíží do údolí a na protější kopce Brdské vrchoviny. Vnitřek stúpy není přístupný, je zaplněn mantrami a odlitky Buddhů. Tvar stavby symbolizuje dokonalost mysli každé bytosti a je i symbolem klidu a míru.

Stúpa nad Těnovicemi byla slavnostně inaugurována 14. září 2014, obřad vedl lama Šerab Gjalcchen rinpočhe z Nepálu. V přilehlém buddhistickém centru, které bylo budováno od roku 1999, se pořádají různé kurzy a meditace.

inzerce

Výhled z Těnovické skály

Výhled z Těnovické skály

Místo stojí za návštěvu nejen díky zajímavé stavbě, ale i proto, že je z něj krásný výhled na obec Těnovice, ovocné sady, město Spálené Poříčí i na jižní Brdy. Vidět je kopec Kokšín nebo rozhledna Na Skále nad Železným Újezdem.

Zaparkovat můžete přímo u Centra pro meditaci, nebo sem dojít po zpevněné cestě z Těnovic (800 m) či po lesních cestách z Lipnice (3,5 km) nebo z Mešna (3 km). Tyto cesty ale nejsou značené, tak si nezapomeňte vzít mapu.

Celá oblast je protkaná téměř provozuprostými silničkami, které nabízejí spoustu krásných výhledů do okolí a přímo vybízejí zařadit buddhistickou stúpu osvícení u Těnovic do některého z cyklistických výletů.


Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *