Až do srdce Brd povedou letos v zimě strojově upravené běžkařské trasy

První větší sněhovou nadílku letošní zimy sice právě odnáší obleva, ale dobré zprávy pro běžkaře stále přicházejí. Po nedávné informaci o strojově upravených trasách v Hořehledech doráží dávka radosti i od státního podniku Vojenské lesy a statky. Právě jeho pracovníci se domluvili se zástupci podbrdských měst a obcí a Správy CHKO Brdy i s místními nadšenci na letošních podmínkách pro běžkování. Teď už jen ten sníh…

Hlavní novinkou je, že na brdskou magistrálu se půjde pohodlně napojit i odjinud než jen z příbramské strany Brd. Kdo se do Brd vydával z Obecnice, Orlova či Kozičína, dostal se po neprohrnutých cestách do srdce našeho nejvyššího vnitrozemského pohoří už v loňském roce. Letos to lze doporučit například i z Mirošova, Dobříva nebo Strašic. A někde to dokonce vypadá i na strojově upravenou stopu pro klasiku i bruslení.

„Naší snahou je poskytnout veřejnosti maximální prostor pro zimní využití Brd, v lokalitě je však nezbytné zachovat páteřní síť udržovaných cest pro integrovaný záchranný systém a armádu. Každoročně se také celý systém trochu liší podle našich potřeb, letos především v návaznosti na dokončení sanačních těžeb po kůrovcové kalamitě,“ uvedl David Novotný, ředitel divize VLS Hořovice, která Brdy hospodářsky spravuje.

Vhodnými nástupními místy s dopravou, či návštěvnickými parkovacími kapacitami jsou i letos Nepomuk, Láz, Bohutín, Příbram–Kozičín a Příbram–Orlov. A dále Obecnice, Zaječov, Teslíny, Strašice, Dobřív, Mirošov, Skořice a Míšov.

Oproti minulé sezóně nebude součástí systému zimních běžeckých tras lesní cesta Obrázecká, kterou Vojenské lesy potřebují pro zajištění těžby, a také menší úsek lesních cest Dlouhá, Korunská, Dobrotivská a část protipožárního příkopu.

Pro aktuální sezónu se ke spolupráci připojily obec Strašice a Ski areál Těškov, které připravily několik tras z plzeňské strany Brd, konkrétně ze Strašic, Mirošova, Skořic a nedalekého Těškova. Ty budou upravovány strojově pro klasický i volný styl.

Město Příbram spolu s Městskými lesy v letošní zimě vyzkouší provozování stopovacího zařízení na úpravu tras. „Úprava zimních běžeckých tras na lesních cestách z příbramské strany CHKO Brdy je s ohledem na hospodářskou činnost VLS či náročnost terénu pro stroj tažený za traktorem velmi obtížná. Město využije stroj k úpravě menších okruhů u Orlova a Kozičína a pokud budou i ve městě dobré podmínky také v areálu bývalého atletického oválu na Zdaboři. Cílem je vytvořit trasy pro méně zkušené nebo začínající běžkaře“ uvedl starosta Příbrami Jan Konvalinka.

Úprava stop ve vrcholových partiích Brd, konkrétně kolem protipožárního příkopu na Toku, bude realizovaná podle finančních a technických možností města Příbram a obce Strašice.

Mapa běžkařských tras v Brdech pro sezónu 2021/2022 (obrázek se zvětší po kliknutí na něj):

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *