Dům Natura

Milovníci (nejen) české či brdské přírody by při toulkách Příbramí neměli vynechat Dům Natura. Budova otevřená po rekonstrukci v září roku 2016 je nejen muzeem či galerií, ale vzhledem k pořádání řady besed či přednášek také místem setkávání lidí, kterým příroda není lhostejná. Ve třech podlažích se můžete projít unikátními expozicemi, které v České republice či střední Evropě nemají obdoby.

Expozice věnovaná Chráněné krajinné oblasti Brdy

Expozice věnovaná Chráněné krajinné oblasti Brdy

Hned za vstupními dveřmi v přízemí najdete recepci, která slouží zároveň jako turistické informační centrum, a kde je možné zaplatit vstupné. První kroky návštěvníka odsud obvykle vedou k zelenému koberci, který spolu s výmalbou stejné barvy dotváří náladu v expozici věnované Chráněné krajinné oblasti Brdy. Prohlédnout si tu můžete nejen řadu velkoformátových snímků zajímavých brdských lokalit. Co by to bylo za expozici bez informačních panelů? Překvapit ale může noční pohled do očí zvířatům, která v Brdech žijí, poslech zvuků a nasátí vůně suchého letního lesa nebo povalový chodník k tůňce s listonohem. Prostě Brdy v muzeu.

Výstava mapující historii Brd

Výstava mapující historii Brd

K naší středočeské vrchovině se váže i druhá expozice v přízemí. Dům Natura návštěvníky nechává nahlédnout také do její historie. Začíná hluboko v geologické minulosti a přes středověk mapuje i zdejší vojenskou minulost. Vždyť některé části Brd byly (a v malé míře dosud jsou) vojenským újezdem 90 let.

O patro výše na návštěvníky čeká Sphingidae museum. Jedná se o 2. největší sbírku lišajovitých motýlů na světě, která donedávna celá sídlila v Orlově. Prostory pro veřejnost jsou nyní v Domě Natura, věda se dělá v Orlově nadále. Tři rozlehlé místnosti plné fotografií hmyzu s nápadnými křídly, snadno pochopitelných informací o něm, sbírkových exponátů, příběhů a návodů nabízí také zprostředkovanou návštěvu v tropickém deštném lese nebo v entomologické pracovně z 19. století.

Sphingidae museum

Sphingidae museum

V prvním patře Domu Natura se nachází také kongresový sál, v němž se konají besedy, přednášky a další podobné akce, a prostory pro krátkodobé a střednědobé výstavy. V době naší návštěvy tu své letecké snímky vystavoval Jiří Jiroušek.

Ráj herpetologů a milovníků české přírody se nachází v suterénu. Tady naleznete Živou přírodu – expozici českých plazů a obojživelníků. Jinde ve střední Evropě takto pohromadě zástupce české potažmo středoevropské herpetofauny nenajdete. A navíc v teráriích a akvateráriích, která velmi věrně napodobují jejich přirozené prostředí. Uvidíte tu teplomilné želvy bahenní či ještěrky zelené, naopak chladnomilné mloky skvrnité, všechny tři naše druhy ropuch, skokany, kuňky, užovky a další “havěť”, za kterou nás naše maminky vždy, když jsme ji jako děti přinesli domů, nepochválily. Za zmínku stojí i bezpečné setkání přes sklo s naším jediným jedovatým hadem – zmijí obecnou.

Živá příroda - expozice českých plazů a obojživelníků

Živá příroda – expozice českých plazů a obojživelníků

Dům Natura a všechny zdejší expozice jsou bezbariérové. Parkoviště pro návštěvníky je přímo u budovy. Nebo můžete svého plechového miláčka nechat dále od centra hornického města, projít si úzké historické uličky a vystoupat třeba až k poutnímu areálu Svatá Hora. Expozice jsou otevřeny celoročně. Návštěvní hodiny a výši vstupného naleznete na webu Ekologického centra Orlov.

 


Zdroje a odkazy:

Ekologické centrum Orlov: Dům NATURA

Nature.unas.cz: Dům Natura v Příbrami

Příbram.cz: V Příbrami se otevřel Dům Natura, od dnešního dne je k dispozici veřejnosti

Asociace turistických informačních center České republiky: Dům Natura Příbram

 

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *