Zřícenina hradu Dršťka

Zříceninu hradu Dršťka, nebo spíše místo, kde hrad kdysi stával, naleznete asi kilometr od obce Skořice na západním úpatí Brd. Leží v lese mezi obcí s názvem voňavého koření a zaniklou vesnicí Kolvín, nad Skořickým potokem, na úpatí vrchu Palcíře, tedy již v CHKO Brdy.

Skály, na nichž stával hrad Dršťka

Skály, na nichž stával hrad Dršťka

Ve Skořicích snadno naleznete místo na zaparkování. Parkoviště je přímo v jejich centru. V roce 2017 navíc veřejnosti začalo sloužit zrekonstruované (placené) parkoviště na kraji CHKO. Vede k němu šipka z centra obce. K Dršťce se vydejte po asfaltové cestě z mírného kopce směrem k obci. Na kraji lesa odbočte vlevo na lesní cestu. Postupovat z kopce budete opět necelý kilometr podél buližníkových skal po vaší levé straně. Nebo vyrazte od spodní části parkoviště. Vede odsud ke zřícenině značená stezka.

Z hradu známého také pod názvy Drštka, Ronšperk nebo Losumperk pak můžete pozorovat terénní nerovnosti a zbytky zdiva. Nejzřetelněji je asi patrný přibližně dvoumetrový zbytek zdi bývalé obytné věže. Na vedlejší skále stálo zřejmě palisádové opevnění a opodál hospodářské zázemí hradu.

Pod skalami, na nichž hrad stával, leží studánka, u níž se můžete občerstvit. Budka kolem ní byla vystavěna v roce 2014. Voda ve studánce je tak úplně čistá.

Skály, na nichž stával hrad Dršťka

Skály, na nichž stával hrad Dršťka

Jak je chudá současnost, jsou chudé i zprávy o historii tohoto místa. Dršťka pocházela pravděpodobně z druhé poloviny 13. století nebo ze 14. století. První zmínka o ní se datuje až k roku 1390. Její historie je spjata především s rodem Dobrohostů z Ronšperka. Největší slávy dosáhla za husitských válek. Roku 1421 byl hrad možná obléhán husity. Pokud, tak neúspěšně. Mohl se tak později stát významným opěrným bodem císaře Zikmunda v oblasti. Druhá polovina patnáctého století pak pro Dršťku znamenala četné střídání majitelů i spory o její vlastnictví. Od 16. století je hrad pustý.

K hradu se váže pověst o tom, že se zde v létě zjevují tři tančící panny.


1 Response

  1. Jaroslava napsal:

    Placené parkoviště je nové, krásné, ale trochu záludné – pro placení neberou karty, do automatu se mohou dávat bankovky 200,100, mince 50,20,10,5. Takže když máte pětistovku a požadovanou padeástku schrastíte i s dvoukorunami, máte docela smůlu. Prosili jsme o směnu v nejbližší chalupě, už jsme byli ten den třetí…

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *