Zrestaurovaná socha sv. Jana Nepomuckého v Dobřívě zabodovala v soutěži “Památka Plzeňského kraje”

Plzeňský kraj letos poprvé vyhlásil soutěž “Památka Plzeňského kraje” o nejlepší realizaci obnovy nemovité kulturní památky. Do soutěže Památka Plzeňského kraje zasílali své návrhy na ocenění pracovníci úseku památkové péče obcí s rozšířenou působností Plzeňského kraje a odborné pracoviště Národního památkového ústavu v Plzni. Ti všichni nakonec nominovali 19 památek. 

Dobřívský Švédský most

Dobřívský Švédský most se sochou sv. Jana Nepomuckého

Milovníci historie, památek či toulání po Plzeňském kraji mohli od 25. října do 29. listopadu 2017 vybírat mezi devíti sochami a drobnými architektonickým prvky, staveb bylo o jednu více. Více než 600 hlasujících se tak “podepsalo” pod pod konečné výsledky soutěže veřejnosti. O hlavních cenách “Památka Plzeňského kraje” rozhodla na základě bodování pětičlenná odborná komise. Vyhlášení proběhlo v prosinci v rámci Dne kultury a památek Plzeňského kraje.

Pomyslný bronzový stupínek v hlavní soutěži v kategorii sochy a drobná architektura obsadila socha sv. Jana Nepomuckého, kterou návštěvníci Dobříva mohou obdivovat hned vedle zdejšího barokního Švédského mostu. V loňském roce byla kompletně restaurována a osazena kovovými prvky. A výsledek restaurátorských prací na soše z roku 1720 se zřejmě líbí, neboť cena veřejnosti putovala taktéž do Dobříva.

Více hlasů od odborné poroty získala pouze socha stejného světce v Hunčicích u Líšťan a vítězný mariánský sloup v Úterý.

zdroj: plzensky-kraj.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *