Zámek Vysoká u Příbramě

Od roku 1878 činí dominantu Vysoké u Příbramě zámeček postavený v novorenesančním slohu. Nechal jej vystavět hrabě Václav Robert Kounic. Zdejší panství je však spojeno se jmény, která zaplnila učebnice ještě hustěji.

Zámek Vysoká u Příbramě

Zámek Vysoká u Příbramě

V letech 1897 a 1898 v zahradním domku na kraji zámeckého parku žil básník, kterého si spojujeme především se Zbirohem. Křišťálová studánka Josefa Václava Sládka leží asi doopravdy od Brd spíše na sever, ale i jižní Podbrdsko a okolní krásná krajina jej jistě ovlivnily.

Možná ještě významnější osobností a určitě těsněji spojenou se zámkem ve Vysoké je Antonín Dvořák. Nakonec, právě jemu je věnováno muzeum, která budova dnes ukrývá. Zdejší expozice mapují život původních majitelů manželů Kounicových a zejména o životě, díle a pobytu Antonína Dvořáka ve Vysoké. Dvořák, Kounicův švagr, si zdejší zámek vážně zamiloval. Jedno z jezírek v parku má být dokonce tím, které skladatele inspirovalo ke složení opery Rusalka.

Památník Antonína Dvořáka

Památník Antonína Dvořáka

Jak snadné je nechat se tady inspirovat můžete nakonec sami zjistit. Zámecký areál je otevřen celoročně a procházka po anglickém parku stojí za to sama o sobě. Přímo přes park vede modré turistické značení z Příbrami do Rožmitálu, které zároveň tvoří jednu z větví Svatojakubské cesty.

V zámečku je dále koncertní síň a knihovna, krátkodobým výstavám slouží nově otevřená Galerie Václava Kounice. V roce 1997 se památník zúčastnil finále soutěže o cenu Evropské muzeum roku ve švýcarském Lausanne.


Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *