Zámek Mníšek pod Brdy

Na úpatí severovýchodního hřebene Brd, pod vrchem Skalka, 12 kilometrů od jižního okraje Prahy leží město Mníšek pod Brdy. Jeho historické jádro je městskou památkovou zónou. Tady se na vyvýšeném místě nad Zámeckým rybníkem tyčí zdejší dominanta – klasicistní státní zámek Mníšek pod Brdy.

Zimní zámek Mníšek pod Brdy, foto: Bc. Anna Čelouchová

Zimní zámek Mníšek pod Brdy, foto: Bc. Anna Čelouchová

Na skalním suku, kde zámek stojí, stávala původně středověká tvrz chránící obchodní stezku z Prahy do Bavorska. Na přelomu 13. a 14. století byla přestavěna na lovecký hrádek. Potud se však jedná spíše o odhady a dohady. První písemná zmínka o hradu v Mníšku pod Brdy totiž pochází ze zákoníku Majestas Carolina z roku 1348. Koncem 15. století jej Vratislavové z Mitrovic přestavěli na zámeček. Ten byl po třicetileté válce (Švédy) zpustošen a znovu prodán, tentokrát koželuhovi Engelovi z Engelsflussu, který ze zdejších ruin nechal vystavět zámek.

Přestavby pokračovaly v 18. století, po požáru v roce 1848 i v posledních letech před první velkou válkou. Konec té druhé se na mníšeckém zámku podepsal také neblaze. Roku 1945 byl zestátněn a o rok později převeden do péče ministerstva vnitra, které v roce 2000 vystřídal Národní památkový ústav. Ten začal celý objekt rekonstruovat do stavu odpovídajícímu 20. letům 20. století, kdy jej vlastnili Kastové.

Cesta v zadní části zahrady zámku v Mníšku pod Brdy, foto: Bc. Anna Čelouchová

Cesta v zadní části zahrady zámku v Mníšku pod Brdy, foto: Bc. Anna Čelouchová

Pod zámkem se rozprostírá pěkná zámecká zahrada rozdělená na horní a dolní část. Její historie sahá do 17. století, kdy byl zasypán původní hradní příkop a vznikl základ dnešního parku. Tehdejší vzhled zahrady není zcela jasný. Pravděpodobně byla však typicky barokní s kašnou v ose. Zachovala se například Salla terena poskytující pěkný výhled do okolí. Romantické devatenácté století park obohatilo o prvky připomínající antické a starověké umění i o dřevěné altány, bazény, skleníky či psinec. V letech 1911-20 došlo k opravám staveb. Dnešní stav je však dílem až revitalizace z let 2008 a 2009.

Pýchou každého zámeckého parku jsou staré vzrostlé dřeviny. Ten v Mníšku pod Brdy se může pochlubit nádhernou magnólií, jinanem dvoulaločným, tulipánovníkem nebo štědřencem. Krásné jsou v létě i záhony s levandulemi či růžemi.

Téměř čtvercový dvoupatrový zámek se třemi nárožními věžemi dnes můžete projít v rámci dvou prohlídkových okruhů, které vás zavedou do šlechtického sídla období první republiky, tedy trochu paradoxně do doby, kdy byly zákonem šlechtické tituly zrušeny. První provádí návštěvníky především reprezentativními místnostmi v sídle nižší šlechty, druhý seznamuje zejména se soukromými prostory posledních majitelů zámku – rodiny Kastů. Na zámku probíhají také speciální krátkodobé prohlídky, prohlídky pro děti, noční prohlídky a další akce často spojené s přehlídkou historických řemesel. Informace o nich, stejně jako o aktuální otevírací době a vstupném naleznete na webu zámku Mníšek pod Brdy.


Zdroje a odkazy:

Zámek-Mníšek.cz

Wikipedia.org

Kudyznudy.cz

Hrady.cz

Historickásídla.cz

Výletník.cz

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *