Zámek Hořovice

Architektonickou dominantou kdysi okresního města Hořovice je poněkud typicky zámek, resp. zámky dva. V budově toho starého sídlí například infocentrum nebo Muzeum Hořovicka. Milovníkům dávného života šlechty ale více zaimponuje budova přes ulici – barokní Nový Zámek Hořovice.

Zámek Hořovice, zdroj: Wikimedia commons, foto: Xendl02

Zámek Hořovice, zdroj: Wikimedia commons, foto: Xendl02

Stavba ve správě Národního památkového ústavu je národní kulturní památkou Česka a zároveň památkou přístupnou veřejnosti. Byla by ale chyba spěchat hned do jejích komnat.
Hodně k vidění je totiž i venku. Zámek Hořovice ze tří stran obklopuje nádherný park. Ten je nemovitou kulturní památkou, do níž může každý volně vstoupit mezi devátou a šestnáctou hodinou na podzim a v zimě, na jaře a v létě i o tři hodiny později. Široké i úzké cesty přímo vybízejí k procházce mezi krásnými zákoutími a prastarými dřevinami. Parku vévodí Sluneční brána do zámeckého parku se sochařskou výzdobou z dílny Matyáše Bernarda Brauna i samotná stavba zámku. Ten byl založen v poslední třetině 17. století pány z Vrbna a Bruntálu.

Zámek Hořovice, zdroj: Wikimedia commons, foto: Xendl02

Zámek Hořovice, zdroj: Wikimedia commons, foto: Xendl02

Už v polovině 18. století byl přestavěn a rozšířen a další dvě přestavby jej čekaly ve století devatenáctém. Po druhé světové válce byl zámek podle Benešových dekretů znárodněn. Dopadl stejně jako většina podobných staveb v socialistickém vlastnictví – špatně. Rekonstruován měl být už v 80. letech minulého století, ale na opravdovou renovaci došlo až v roce 2013. Dnes jej spravuje Národní památkový ústav a budova je přístupná veřejnosti.

Základní prohlídkový okruh návštěvníkům nejkrásnější reprezentační prostory zámku a komnaty pánů z Vrbna a Bruntálu. Prostě exkurze do života šlechty v 17. a 18. století. Nejen děti pak potěší druhý okruh nazvaný jednoznačně Hry a hračky malých aristokratů.


Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *