Zámecká zahrada v Mníšku nabídne přes léto i komentované prohlídky

Během letních prázdnin a červnových víkendů zve zámek v Mníšku pod Brdy na pravidelné prohlídky zahrady s komentovaným výkladem průvodce. Návštěvníci se dozvědí o její historii a stavebním vývoji, o květeně i vzácných dřevinách, o důležitých osobnostech, kteří jsou s rozvojem zahrady spojeni.

Cesta v zadní části zahrady zámku v Mníšku pod Brdy, foto: Bc. Anna Čelouchová

Cesta v zadní části zahrady zámku v Mníšku pod Brdy, foto: Bc. Anna Čelouchová

Historie zámecké zahrady v Mníšku sahá do doby po třicetileté válce. Tehdy se rozhodl stavitel nového barokního zámku Servác Engel zasypat bývalý hradní příkop a místo využít k vybudování parku obklopujícího budovu ze tří stran. Servác byl pečlivý hospodář a o svých výdajích si vedl stavební deník. Každá položka je v něm pečlivě zapsána a zaevidována. Díky němu víme, že už tehdy se rozhodl vybudovat kašnu nebo kolik stálo potrubí. Servácova kašna je dnes nahrazena jinými, ale dochovala se další stavba, která je už z doby baroka součástí parku, sala terrena.

Sala terrena je prostorem otevřeným do spodní části zámecké zahrady, kam se přicházelo po schůdcích kolem vrchního balkonu. Byla reprezentativně zdobená a sloužila k odpočinku, svačinkám, koncertům a různým kratochvílím. Z balkonku mohlo panstvo sledovat dění pod sebou, tanečky nebo hry.

Při prohlídce s průvodcem se turisté projdou i terasovitou částí zahrady, uslyší o její starší i modernější historii, o jejím budovateli Serváci i o velkém zvelebiteli a krajináři, který dal ke konci 19. století zahradě romantickou podobu, Karlu ze Schirndingu. Zkrátka dozvědí se mnoho zajímavého, co při prohlídce zámku neuslyší.

text: Ing. Marie Charvátová

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *