Vojenské lesy se vydají s dobrovolníky za brdskými studánkami

Vojenské lesy a statky ČR (VLS) plánují sérii vycházek s dobrovolníky, jejichž cílem je zmapovat vodní prameny ve středních Brdech, vyčistit je a případně naplánovat opravy přístřešků jednotlivých studánek a dalších navazujících prvků. První výprava se uskuteční za studánkami v lesích nad obcí Strašice již tuto sobotu.

Studánka Bublalka, zdroj: Vojenské lesy a statky

Studánka Bublalka, zdroj: Vojenské lesy a statky

Bublalka, Merfánka, U hladové studánky, ale také Vladařská, U pramene Ledného potoka, či studánka v zaniklé brdské obci Zadní Záběhlá. To jsou některé z asi desítky studánek v lesích nad Strašicemi, které se lesníci VLS chystají v sobotu 3. června společně s dobrovolníky zkontrolovat, vyčistit a naplánovat případně další opravy či úpravy, které je vhodné u pramenišť učinit.

Na asi patnáctikilometrovou trasu se vypraví v sobotu v 9.00 hodin z parkoviště u Hájkova mostu nad Strašicemi. Výprava v severozápadním cípu chráněné krajinné oblasti je první ze série výprav za Brdskými studánkami, na které lesníci veřejnost zvou.

„Postupně společně projdeme všechny známé studánky na Brdech. Začátky výprav budou pokaždé z jiného výchozího bodu tak, abychom postupně obešli celé Brdy ve správě Vojenských lesů,“ říká lesní pedagožka brdské lesnické divize státního podniku Lucie Lenghartová, která výpravy povede.

Dobrovolníci na akci nepotřebují žádné složitější vybavení, postačí lopatky a hrabičky, dobrá terénní obuv a samozřejmě svačina s pitím. Cílem je zmapovat stav pramenišť, vyčistit je aktualizovat jejich evidenci. Složitější opravy či stavbu nových prvků, jejichž potřeba z mapování vyplyne, provedou Vojenské lesy a statky následně ve své režii.

„Brdy jsou rezervoárem vody pro rozsáhlé území středních Čech a Plzeňska, zdejší lesy zásobují vodou několik vodárenských nádrží. Oživením tradice jakéhosi otevírání studánek a zapojením veřejnosti do péče o ně chceme lidem tuto nenahraditelnou funkcí Brd pro dennodenní život statisíců lidí přiblížit a zapojit je do ochrany těchto zdrojů,“ vysvětlil ředitel divize Hořovice David Novotný. „Vedle toho samozřejmě čisté, zurčící studánky s opravenými stříškami udělají radost všem návštěvníkům lesa,“ dodal.

Harmonogram dalších výprav za brdskými studánkami budou VLS postupně zveřejňovat na svém webu a na sociálních sítích.

zdroj: Jan Sotona, Vojenské lesy a statky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *