Vojenská policie varuje před vstupem do prostoru bývalé Zadní Záběhlé i do dalších prostorů, kde probíhá pyrotechnická asanace

V rámci pokračující pyrotechnické očisty prostoru CHKO Brdy byla ve spolupráci 15. ženijního pluku, Velitelství Vojenské policie Tábor, VLS divize Hořovice a CHKO Brdy oblasti Zadní Záběhlá nedaleko Padrťských rybníků vybudována ochranná stavba dočasného místa ničení nevybuchlé munice. 

Místo ničení munice a kilometrová ochranná zóna okolo něj - sem rozhodně nechoďte! zdroj: Armáda ČR

Místo ničení munice a kilometrová ochranná zóna okolo něj – sem rozhodně nechoďte! zdroj: Armáda ČR

Tato stavba je využívána k ničení nevybuchlé munice, která je schopna bezpečného převozu na nejbližší vhodné místo. Ostatní nevybuchlá munici je ničena na místě nálezu.

Do asanovaných ploch v jádru Středních Brd je od zřízení CHKO Brdy dočasně zakázán vstup. V této oblasti leží i odstřelové místo včetně bezpečnostní zóny o poloměru 1 km. Probíhající pyrotechnické práce, zejména odstřely, jsou nebezpečné a těmto místům se tedy jistě vyhněte. Podle vyjádření por. Strnada je navíc v této době množství ničené munice opravdu velké a rány vysloveně pekelné.

Asanační práce probíhají zpravidla každý týden od pondělí do čtvrtka, od 8 do 15 hodin. V tuto dobu může být kdykoli ničena nalezená munice na místě nálezu. Ochranná stavba je využívána zpravidla v obdobném čase. Policie České republiky však může, v případě vlastního výjezdu, tento ochranný prostředek využít v kteroukoliv dobu.

Mapa asanovaných ploch k začátku srpna 2017. Nezelené plochy v jádru CHKO Brdy jsou rizikové. Pyrotechnici zde kdykoli mohou odstřelovat munici, kterou není možné převézt na Zadní Záběhlou. zdroj: Armáda ČR

Mapa asanovaných ploch k začátku srpna 2017. Nezelené plochy v jádru CHKO Brdy jsou rizikové. Pyrotechnici zde kdykoli mohou odstřelovat munici, kterou není možné převézt na Zadní Záběhlou. zdroj: Armáda ČR

Ukončení asanačních prací je plánováno ke konci roku, může se však prodloužit až do poloviny roku následujícího (nebo i déle). Prostor pyrotechnické očisty je označen varovnými tabulemi o probíhajících asanačních pracích, využívána je též uzávěra a před odpalem se provádí kontrola okolí.

Ochranná stavba není žádná turistická atrakce, v její blízkosti se mohou nacházet nebezpečné elementy ničené munice, které se ani kontrolou po řízeném odpalu nepodařilo dohledat. Okolí této stavby je označeno výstražnými tabulemi. Po ukončení pyrotechnických prací bude od fragmentů likvidované munice asanováno i toto území.

zdroj: Mgr. Tomáš Strnad, důstojník pyrotechnického pracoviště Jince, Velitelství Vojenské policie Tábor

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *