Svatá Hora

Dominantou Příbrami je barokní perla, o jejímž poutním charakteru svědčí už její jméno.

Svatá Hora ze západní strany, foto: Václav Bešťák - CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=19618480

Svatá Hora ze západní strany, foto: Václav Bešťák – CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=19618480

Areál Svatá Hora se rozkládá kolem původně gotického kostela Nanebevzetí Panny Marie. Ten obklopuje komplex ambitů se čtyřmi kaplemi v rozích. U jejich severního křídla stojí bývalá jezuitská rezidence a klášter. Za sochařskou výzdobou stojí takové osobnosti baroka, jakými byli například Jan Brokoff, Kilián Ignác Dienzehofer nebo Ondřej Filip Quintainer. Ta nejcennější soška je ale lidová a o poznání starší. Panna Marie Svatohorská uložená v kostele pochází z období gotiky. Komplex budov pak doplňuje kryté schodiště, jímž se k areálu dostanete z historického centra Příbrami. Díky rozsáhlé rekonstrukci dokončené v roce 2016 dnes Svatá Hora září krásou.

Svatá Hora zamlžená, foto: Jirka Jiroušek - CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=35387128

Svatá Hora zamlžená, foto: Jirka Jiroušek – CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=35387128

Svatá Hora ale není jenom o architektuře, sochách a spiritualitě. Kolem vrcholku s nadmořskou výškou 586 metrů najdete také místo pro krásnou dopolední nebo odpolední procházku, klidně s malými dětmi nebo s kočárkem. Z centra Příbrami je to co by kamenem dohodil a zdejší vyhlídky nabídnou nejen toto středočeské město a jeho okolí jako na dlani.

A když byla v úvodní větě zmíněna Svatá Hora také jako poutní místo, stojí za zmínku i fakt, že poutní cesta sem vede z Březnice. Za jejím vznikem stojí jezuité, kteří se sem dostali po bitvě na Bílé hoře. Ti nechali mezi Březnicí a Svatou Horou vystavět 16 křížů (později kaplí) vzdálených od sebe vždy jeden kilometr. Bez zajímavosti není ani fakt, že přes Svatou Horu vede jedna z českých větví Svatojakubské cesty.

Informace o otevírací době, ceně vstupného a bližší informace o celém areálu najdete na internetových stránkách http://svata-hora.cz.


Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *