Slonovec

Od Jinců směrem k Drahlínu vystupuje nad Příbramskem a řekou Litavkou ostrý hřeben, který směrem k severozápadu podstatně mírněji klesá do veřejnosti nepřístupné oblasti Posádkového cvičiště Jince. Vlastně až zde nad dopadovou plochou Brda také stejnojmenným vrcholem končí. Hřeben přesahující nadmořskou výšku 600 metrů nese název Slonovec a dnes už nejen trampové vědí, že tudy vede také jedna z nejkrásnějších brdských hřebenovek. I proto tu hned v prvním roce fungování chráněnky turisté vyznačili zelenou trasu.

Stoupání na Slonovec směrem od Jinců

Stoupání na Slonovec směrem od Jinců

Výstup k hřebeni od Jinců není žádná vycházka po kolonádě. Stoupání sem je příkré, cesta nezpevněná a horní část je lemována pro Brdy tak typickými slepencovými skalkami a menšími skalami. Jedna z nich je zároveň symbolickým trampským hřbitovem. Naštěstí toto místo není viditelné přímo z cesty, takže sem své kroky dovede jen ten, kdo opravdu hledá, což snad pomůže zachovat trampskou pietu.

Trampské posezení poblíž turistického rozcestníku

Trampské posezení poblíž turistického rozcestníku

Výhledy na Příbramsko téměř znemožňují vzrostlé stromy. Kolem hřebenovky je však několik míst, kde lesníci nedávno káceli a právě zde se otevírají sice úzké, ale působivé výhledy do okolí, kterým často dominuje hlubošský kostel Nejsvětější Trojice na samém vrcholu protějšího kopce.

Trampské pietní místo

Trampské pietní místo

Zájemci o ucelenější výhledy musejí paradoxně klesat. Pod lesem, po hranici chráněné krajinné oblasti vede z Drahlína do Čenkova červená turistická trasa, z níž se dá kochat dosyta. Z Drahlína, Jinců, Čenkova či Dominikálních Pasek se tak přímo nabízí okružní procházka, která se svými přibližně patnácti kilometry vystačí alespoň středně zdatným turistům k příjemné polovině dne. Cykloturistům však Slonovec vzhledem k náročným terénům doporučit nelze.


Odkazy a zdroje:

Slonovec na brdy.info

Slonovec, Brda a Černá skála na brdskelesy.blog.cz

Brdy – vrch Slonovec na zbiroh.dobrodruh.net

Slonovec na Střední-Brdy.cz

CÍLEK, Václav, Pavel MUDRA, Zdenka SŮVOVÁ, Karel ŽÁK, Rudolf ŠIMEK, Jan ROHOVEC, Radek MIKULÁŠ a Vojen LOŽEK. Střední Brdy: hory uprostřed Čech. Ilustroval Renáta FUČÍKOVÁ. Praha: Dokořán, 2015. ISBN 978-80-7363-720-0.

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *