Rozhledna Studený vrch

Milovníkům nostalgie jistě zachutná nejen výhled z nevelké kamenné věže nad Dobříší, ale i pohled na ni. Historie rozhledny na Studeném vrchu se začala psát za druhé světové války. V roce 1942 tu byla vystavěna, tehdy jako zeměměřičská věž na jednom z nejvyšších vrcholů brdských Hřebenů.

Rozhledna Studený vrch

Rozhledna Studený vrch

Stavba, nyní sloužící jako rozhledna, byla veřejnosti otevřena v roce 2005. Její výška 16,5 metru svádí souboj s okolními stromy, který se pomalu ale jistě mění ve vítězství přírody. Vyhlídková plošina tak sice neposkytuje panoramatický pohled do celých Čech, ale pokochat se je stále čím. I při ne zrovna oslnivé viditelnosti vám dojde, jak blízko odsud je Český kras včetně jeho dominanty – Karlštejna. Výhled směrem k severu až severovýchodu je vůbec nejbohatší. Když počasí přeje, uvidíte Krkonoše, Ještěd, Krušné hory nebo České středohoří. Na jihu se naopak vyrýsují vrcholky Šumavy.

Už samotný výšlap na vyhlídkovou plošinu ale stojí za to. Máte-li strach z výšek a těšíte-li se tak z klidného stoupání uvnitř zděné budovy, budete zklamaní. Naopak milovníci adrenalinu si jej užijí i tady. 81 schodů v několika dřevěných schodištích svým sklonem i výškou připomíná spíše žebřík. Pohybově málo zdatným tak výstup doporučit nelze. Je to škoda, protože jednotlivá patra stavby skrývají mnoho rekvizit či obrazů s tematikou trampingu a turistiky dob minulých.

K rozhledně vás dovede červená turistická trasa, resp. značená odbočka z ní. Jako přístupová cesta k rozcestí pod vrcholem může posloužit také dlouhatánská naučná stezka Dobří(š) v poznání. Plechového miláčka můžete nechat přímo na parkovišti při silnici číslo 114 z Dobříše do Hostomic, kde vás vyloží i autobus na zastávce Na Hradci. Zdejší lesy však vybízejí k mnohem delší vycházce, za jejíž výchozí místo může posloužit například Malý nebo Velký Chlumec, Lštěň či Běštín. Výlet na Studených vrch pak můžete spojit s vycházkou k Fabiánovu loži mezi Velkou a Malou Babou, na Kuchyňku nebo Hradec s pozůstatky hradiště z doby bronzové, přírodní rezervací a vyhlídkou z vrcholu.

Aktuální otevírací dobu rozhledny Studený vrch naleznete na jejích oficiálních webových stránkách.


Odkazy a zdroje:

Rozhledna Studený vrch – oficiální stránky

Rozhledna Studený vrch na PřírodaČeska.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *