Radeč (Brno)

Radeč je výrazný hřeben severovýchodně od Rokycan a místo s pestrou historií, které je opředeno řadou pověstí. Nepatří vlastně do Brdské vrchoviny. Geomorfologicky je součástí Křivoklátské vrchoviny, jejíž je zároveň nejvyšším vrcholem. Z Brd je ale co by kamenem dohodil, biogeograficky s nimi Radeč úzce souvisí a je tak výraznou krajinnou dominantou, že by na našem webu neměl chybět.

Radeč je úzký hřeben, který se táhne východozápadním směrem v délce kolem 5 km. Nad okolní krajinu vystupuje o téměř 300 metrů.

Ke hřebeni vede několik značených turistických tras.  Nejblíže (necelé 2 km) je to po červené ze Lhoty pod Radčem. Cesta zprvu stoupá jen mírně, ale kousek nad fotbalovým hřištěm značená trasa zatáčí z úvozové cesty na pěšinu přímo do kopce. Ta je až na samý hřeben stále náročnější a poslední desítky metrů dají doopravdy zabrat.

Nejpříjemnější cesta na sever je značená také červeně, ale vede z Těškova. Sem je to také nejblíže z dálnice D5, protože sjezd je jen pár kilometrů odsud. Cyklistům doporučujeme cyklotrasu číslo 2153, která vede také z Těškova a má kompletně zpevněný povrch. Je sice o něco delší, ale za to pohodlí stojí.

Ze Skelné Huti na západě vede na Radeč zelená turistická trasa (2,5 km), ta má ale také náročné úseky, od Přívětic pak žlutá (3,5 km).

Radiový vysílač na Brně

Radiový vysílač na Brně

Samotný hřeben je tvořen několika vrcholy. Ten nejvyšší se nazývá Radeč (721 m n. m.), jen o tři metry nižší je Brno. Zde stojí více než 60 metrů vysoký radiový vysílač. Ačkoli by z něj byl jistě nádherný výhled, je veřejnosti nepřístupný.

Na východním okraji hřebene leží pozůstatky hradu. Dnes je většinou označovaný jen jako Hrad, ale poslední výzkumy jej ztotožnily z Mitrvaldem zmiňovaným v roce 1343. Hrad byl částečně vytesán do skály a částečně vystavěn z kamene. Dnes tu však jsou jen zbytky zdiva a skalní rozvaliny. Není se co divit, hrad zřejmě zpustl už v polovině 17. století. Z rozvalin je ale pěkný výhled severním směrem.

Další vyhlídka je na Bílé skále. To je krátký boční hřeben či sedlo vybíhající z Radče ležící několik set metrů jihozápadně od hřebene a přibližně sto výškových metrů pod ním. K vyhlídce vede odbočka ze zelené turistické trasy. Kromě vyhlídky jsou zde také pozůstatky starého slovanského hradiště. O jeho existenci svědčí dnes už prakticky jen metr vysoký a několik desítek metrů dlouhý kamenný val.


Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *