Příbramská svatohorská šalmaj rozpohybuje podbrdí již podesáté

Historický průvod, hudba, tanec a zábava. To vše a mnohem více můžete zažít na slavnosti hudby, tance, divadla a lidových řemesel. Příbramská svatohorská šalmaj proběhne v sobotu 9. září 2017 na nádvoří Svaté Hory. V rámci doprovodného programu slavností se také uskuteční Běh hasičů do Svatohorských schodů a na příbramském nádraží Den železnice.

Příbramská svatohorská šalmaj, zdroj: Město Příbram

Příbramská svatohorská šalmaj, zdroj: Město Příbram

Příbramskou svatohorskou šalmaj letos nově, ve spolupráci s hudební skupinou Ginevra, pořádá město Příbram, které v rámci Memoranda akci přebralo pod svá křídla jako městskou slavnost. „Jak stárne Šalmaj, stárne bohužel i Ginevra a s ní i my. Pro velké pracovní i hudební vytížení, za které jsme vděčni, už není tolik sil v přípravách akce naplno pokračovat,“ uvedl za dosavadní pořadatele z Ginevry Václav Plecitý s tím, že po deseti letech, kdy se Šalmaj stala pro Příbramany i ostatní návštěvníky akcí tradiční, se v instituci města podařilo najít spolehlivého partnera, který akci zachová kladné renomé. „Nejen letos, ale i v budoucnu se nebráníme případné dílčí spolupráci s městem Příbram při přípravách Šalmaje a bude nám ctí vystupovat i na dalších ročnících,“ doplnil.

Příbramská svatohorská šalmaj, zdroj: Příbram - oficiální stránky města (facebook)

Příbramská svatohorská šalmaj, zdroj: Příbram – oficiální stránky města (facebook)

Program letošní Šalmaje začne tradičně na příbramském náměstí T. G. Masaryka, kdy v 9:30 hodin vyjde dobový průvod Pražskou ulicí směrem na Svatou Horu k uvítání historické postavy arcibiskupa Arnošta z Pardubic. Zahajovací ceremoniál na nádvoří Svaté Hory zahájí celodenní veselí, které bude končit ve 23 hodin. Připravený program bude rychle plynout na dvou zastřešených scénách se zvukovým a světelným parkem. Dobově odění moderátoři seznámí diváky s historií významného poutního místa i královského města Příbram. Dále postupně představí všechny umělce, kteří budou po celou slavnost navozovat autentickou náladu.

Rodiče a jejich dítka si na různých interaktivních stanovištích budou moci vyzkoušet různá řemesla, aby si dovedli představit mnohdy nelehkou práci našich předků. Po celou akci bude pro návštěvníky zajištěno občerstvení všeho druhu, židle a lavice k posezení a odpočinku, samozřejmostí je i odpovídající sociální zázemí. V případě nepřízně počasí je připraven velkoplošný stan pro návštěvníky včetně krytých posezení u občerstvení.

zdroj: Město Příbram (tisková zpráva)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *