Přes tři tisícovky lidí přišly k Padrťským rybníkům sázet aleje stromů

Přes tři tisíce lidí přišly tuto sobotu do srdce unikátní přírodní oblasti Brdy vysadit třešně, jabloně a slivoně. Tito lidé vyslyšeli výzvu Vojenských lesů a statků ČR (VLS), které v rámci akce Brdské stromsázení daly veřejnosti možnost vysadit si na pláních kolem Padrťských rybníků svůj vlastní strom a zanechat tak stopu v této jedinečné krajině.

Brdské stromsázení

Brdské stromsázení

V neustávajícím dešti proudily na Padrťské pláně od sobotní desáté hodiny až do čtyř odpoledne davy lidí, kteří chtěli zanechat budoucím generacím vzkaz v podobě ovocného stromu zasazeného v srdci této unikátní přírodní lokality. Výsadbou ovocných stromů s veřejností zde Vojenské lesy a statky symbolicky představovaly svou vizi přírodě blízkého hospodaření v této oblasti, v rámci kterého v největším pohoří na pomezí Středočeského a Plzeňského kraje vzniknou druhově pestré lesy, v nichž budou zastoupeny také lesní odrůdy ovocných stromů.

„Vysazování alejí ovocných stromů symbolizovalo změny, které v lesích obhospodařovaných naším podnikem strategicky chystáme. Chceme porostům vrátit druhovou pestrost, kterou měly před nástupem intenzivního hospodaření. Chtěl bych všem, kdo dorazili, poděkovat za zájem o brdskou krajinu i za podporu naší vize lesního hospodaření v tomto pohoří. Vytvořili zde v typicky brdském počasí, kterému dominoval déšť, společně úžasnou atmosféru a vysadili v alejích kolem cest na Padrťských pláních, i na dalších místech přes tisíc ovocných stromů. Jde o krásný příspěvek do krajinotvorby tohoto místa,“ uvedl ředitel Vojenských lesů a statků Roman Vohradský.

Hlavní alej dobrovolníci vysadili podél Altánské cesty v lokalitě zaniklé obce Přední Záběhlá. Zde se také konal doprovodný program. Ten zahrnoval lesní pedagogiku pro děti, pohádkové divadélko, besedu Lukáše Langmajera s polárníkem Petrem Horkým či trial show Martina Šimůnka. V železných koších zde pak hořely ohně pro opékání buřtů. Návštěvníkům dominovaly rodiny s dětmi, svůj strom si do Brd ale přišla zasadit také řada známých osobností. Mimo jiné i legendární hokejový brankář Dominik Hašek, herci Lukáš Langmajer a Kryštof Hádek, nebo předseda ústavněprávního výboru poslanecké sněmovny Marek Benda.

Na jednoho z návštěvníků mezi připravenými stromky čekala také sazenice s překvapení. Šlo o jubilejní stomiliontý strom, který VLS vysadily v rámci obnovy lesů po kůrovcové kalamitě. Označen byl malým tubusem s certifikátem v kořenovém balu. Společně s lesníky a zástupcem svazu válečných veteránů pak stomiliontý strom vysadili výherci – maminka se synem ze Zbraslavi. Stromek tak nyní roste u lesní chaty Václavka u pomníku, který připomíná seskok dvou paradesantních skupin v roce 1942. Do Zbraslavi pak putuje poukázka na víkendový pobyt v rybářské baště na břehu Hořejšího Padrťského rybníku.

zdroj: Vojenské lesy a statky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *