Prázdninová štafeta slaví osmnáctiny a znovu zve i do Brd

Už podruhé nás čeká léto, kdy v našich luzích a hájích tráví volno více Čechů, než bývalo obvyklé. Vstříc rodinným plánům má vyjít už tradiční soutěž lákající na zajímavá místa Plzeňského kraje. Prázdninová štafeta se letos dostává do dospělosti, uskuteční se totiž poosmnácté. A znovu zve i do Brd.

Výhled z vrcholu Houpáku východním směrem

Výhled z vrcholu Houpáku východním směrem

„Plzeňský kraj je již tradičně partnerem soutěže Prázdninová štafeta. Jsem moc ráda, že se mohou děti a mladiství do 18 let i letos účastnit této oblíbené soutěže. Poznají známé i méně známé turistické cíle v Plzeňském kraji a mají zároveň možnost soutěžit o jednu z 15 zajímavých cen,“ uvedla Marcela Krejsová, radní Plzeňského kraje pro oblast cestovního ruchu, partnerských regionů, vnějších vztahů a podpory podnikání.

Soutěž už tradičně nabízí padesát turistických cílů. Stejně jako v předcházejících sedmnácti letech jsou mezi nimi známé památky, víc je ale nových naučných stezek, rozhleden a zajímavých přírodních útvarů. Spousta rodin musí po pandemii šetřit více, než jindy, proto zařadili pořadatelé i letos do soutěže přes polovinu míst bez vstupného. Dokonce víc než v loňském létě. V Brdech nebo v jejich bezprostředním okolí je pět soutěžních cílů. Ve Spáleném Poříčí lze vystoupat na stále ještě zánovní rozhlednu Šťastná věž. Blízko Rokycan je další novodobá rozhledna Na Kotli. Krásné rozhledy nabízí i okolí Padrťských rybníků. Znovu je mezi cíli zařazeno Muzeum Středních Brd ve Strašicích, které loni v rámci Prázdninové štafety navštívily stovky lidí. Letošní novinkou je nová naučná stezka Jordán, kterou turisté najdou v dříve vojenské části největšího pohoří středních Čech. A o informace o vojenské činnosti tu není nouze, neboť naučná stezka obkružuje kdysi cílovou plochou stejného jména. Jordán je zároveň „ochutnávkou“ Středočeského kraje v Prázdninové štafetě.

„Ochutnávek“ je pět, každá v jednom regionu sousedícím s naším krajem. Kromě Jordánu pořadatelé vybrali málo známé přírodní útvary Čertův náramek, Malý čertův náramek a Kadovský viklan. I ony leží na úpatí Brd a od sebe jsou vzdálené zhruba kilometr. První z nich je ještě v Plzeňském kraji, další dva už leží v katastru jihočeského Kadova. Karlovarsko zastupuje Botanická zahrada v Bečově nad Teplou, Ústecký kraj hodně netradiční Schillerova rozhledna z roku 1905 s blízkým Havraním kamenem v Kryrech. V Bavorsku je už tradičním cílem Historický park v Bärnau.

Jak se do soutěže zapojit? Přihlásit se každý může kdykoliv od prvního letního dne 21. června do konce prázdnin na webových stránkách Prázdninové štafety. Vše potřebné najdou soutěžící na adrese: http://stafeta.plzensky-kraj.cz.

Při návštěvě každého cíle se soutěžící vyfotí na nádvoří či uvnitř navštíveného objektu (případně u cedule na turistické trase) a snímek pošle prostřednictvím webových stránek kdykoliv během trvání soutěže. Všichni soutěžící, kteří splní daný limit patnácti navštívených cílů, budou zařazeni do slosování. Patnáct šťastlivců se může těšit na odměnu. Ale při dosažení patnácti cílů se nemusí končit, pro toho, kdo navštíví nejvíc míst, čeká zvláštní cena. Tu letošní ještě neprozradíme, loni se její držitel stal kmotrem vzácného gibona v plzeňské zoo.

Hlavní cenou je opět rodinný zájezd od cestovní kanceláře BUSTOUR FOLTÝNOVÁ. Druhý v pořadí získává voucher na vyhlídkový let nad Plzeňskem od AEROKLUBU PLASY. Další hodnotné ceny věnuje do soutěže OPTIK STUDIO Josef Švarc, HEPOS Plzeň, Liman sport Plzeň, Plzeňský kraj, Zoo Plzeň, Národní památkový ústav, VESA Velhartice a další sponzoři.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *