Podbrdské spolky zvou do Brd i v zimě

Zbavit se Vánocemi nabytých centimetrů v pase a pokochat se krásou Brd i Podbrdska, k tomu vyzývají organizátoři turistických pochodů nebo běžeckých závodů. Těch se v našem regionu koná na konci prosince a během ledna celá řada. Přitom právě liduprázdnost našich největších vnitrozemských hor mimo turistickou sezónu stojí za to zažít.

Časově rozsáhlou a již nyní probíhající akcí je ta nazvaná Vánočním krajem Rybovým. Organizátoři ze Spartaku Rožmitál připravili stejně jako v minulých letech poštovní schránku u mohyly Jakuba Jana Ryby nad Voltuší. Poutníci si tu mezi Štědrým dnem a Silvestrem mohou vzít diplom a zapsat svou účast. Rožmitálský Spartak obdobně organizuje i Novoroční výstup na Třemšín, kam můžete vyrazit z libovolného místa a kde na Vás v Lovecké boudě počkají diplomy i občerstvení.

Vandrujeme společně, zdroj: Facebook

Vandrujeme společně, zdroj: Facebook

Už ve čtvrtek 28. prosince pořádají zaječovští zahrádkáři Silvestrovský pochod. Zájemci o třináctikilometrovou porci pro nohy se sejdou před Zděnou v centru obce v půl jedné.

I ve smyslu pořekadla “Jak na Nový rok, tak po celý rok” můžete navštívit brdské hvozdy. V první den v roce můžete vyrazit například z Bohutína na Třemošnou. Společný vandr začíná hodinu před polednem a jeho vrcholem jistě bude úchvatná vyhlídka na Příbram.

První výšlap roku 2018, zdroj: Město Mirošov

První výšlap roku 2018, zdroj: Město Mirošov

Okolím Mirošova se můžete projít 7. ledna v rámci Prvního výšlapu roku 2018. Jeho účastníci se sejdou hodinu po poledni před městským úřadem a po kratší vycházce po klikatých cestách neskončí nikde jinde než v restauraci Na Zastávce.

Klub přátel Mrázka zve 13. ledna do Nepomuku, odkud pořádá již 15. ročník výšlapu na Pražák. Účastníky čeká nejen zdolání kopce s věží na vrcholu, ale také několik výhledů do kraje.

Někdo si ale raději užívá chladné počasí poněkud akčněji než chůzí. Takovým cyklistům či běžcům by neměla uniknout akce Silvestr na kole, která se koná jako Memoriál Stanislava Gabriela. Pro účastníky je připravena čtveřice tras se shodným startem od rokycanské restaurace U Václava, kam se běžci i jezdci zase vrátí. Navštíví při tom širší centrum Rokycan, Kamenný Újezd, Litohlavy a Klabavu nebo dominantu Rokycanska – rozhlednu na Kotli. Kdo má raději jiná místa, může v rámci Svobodné trasy vyrazit i tam.

Velká cena Eko komíny s.r.o., zdroj: AC Sparta Praha cycling, z.s.

Velká cena Eko komíny s.r.o., zdroj: AC Sparta Praha cycling, z.s.

Hned den na to se dá silvestrovská kocovina vyběhat či vyjet na jiném rokycanském kopci. V rámci Velké ceny Eko komíny s.r.o. se sportovci poperou se Žďárem. Prémie 10 000,- Kč za překonání traťového rekordu může po vzpomínce na silvestrovskou útratu přijít vhod, reálněji se však jeví odměna v podobě nádherného výhledu na Hůrky a okolní kopce z vyhlídky na vrcholku Žďáru.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *