Podbrdské muzeum žije online

Současnost úplně nepřeje nejen nakupování a cestování, ale i krmi ducha v podobě návštěv muzeí. I ta se musela uzavřít veřejnosti. Výjimkou není ani Podbrdské muzeum v Rožmitále pod Třemšínem. Zdánlivě spící budova bývalého Agrostroje ale rozhodně bdí a zdejší pracovníci se snaží, seč mohou, aby zakázané akce přetavili do online prostředí.

Že se jim to daří, o tom svědčí už výčet toho, co připravili na duben. Člověk by třeba čekal, že takový tradiční Velikonoční jarmark se bez setkávání lidí v centru Rožmitálu neobejde. Ale chyba lávky. Organizátoři jej přesunuli do virtuálního prostředí. Na adrese https://www.podbrdskemuzeum.cz/vystavy-a-akce/virtualni-jarmark/ je možné navštívit online stánky s nabídkou velikonoční výzdoby, dekorací či šperků, textilu, keramiky, hraček i regionálních dobrot. Radost si uděláte nejen pohledem na nádherné výsledky řemeslné šikovnosti a fortelnosti, případně jejich pořízením si domů. Na duši musí pohladit i fakt, že koupí podpoříte výrobce, pro něž rušení trhů a jarmarků znamená velkou finanční ránu.

Jestli jste se do Podbrdského muzea chystali a těšíte se na zdejší novinky, smutnit z jeho uzavření (až tak moc) nemusíte. Všechny nové muzejní položky, které zdejší sbírky rozšířily v uplynulém roce, je možné také zhlédnout online. Stačí navštívit adresu https://exhibition.indihu.cz/view/AkvizicedosbrekPodbrdskhomuzeavroce20202021-03-19T133453255Z/start. Během pár minut se pokocháte hezky pestrou paletou předmětů.

Pomocí stránky https://www.podbrdskemuzeum.cz/vystavy-a-akce/jarni-tvoriva-dilna-655_74cs.html se zase můžete zapojit do tradiční jarní tvořivé dílny. Od 1. dubna zde najdete několik podrobných fotonávodů na výrobu jarních a velikonočních ozdob z proutí. Výrobky můžete ozdobit svůj domov nebo je přineste kdykoli v průběhu Velikonoc od 1. do 5. dubna na nádvoří Podbrdského muzea a ozdobte tu s pracovníky muzea Velikonoční strom! Můžete přinést také vlastní kraslici.

A to stále není vše. Na 18. dubna připadá Mezinárodní den památek a historických sídel. Na tento den Podbrdské muzeum připravilo Procházku městem nejen pro pamětníky. Můžete ji absolvovat sami kdykoli mezi 18. a 30. dubnem. Projděte se po Rožmitále a najděte všech 20 zastavení, která připomenou historii těchto míst! Mapu s vyznačenými stanovišti získáte v Podbrdském muzeu nebo na www.podbrdskemuzeum.cz.

 

1 Response

  1. Karel Urban napsal:

    Muzeum v Rožmitále má nejenom expozice na vysoké úrovni se zajímavou celoroční činností , vzpomínám na vydařenou konferenci o Brdech v roce 2017 a následnou vydařenou publikaci, Brdy – krajina, historie, lidé, ale i velmi solidní odborné zázemí.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *