Okrouhlík

Buližníkový hřeben na vrcholu Okrouhlíku poskytuje pěkné výhledy západním a severozápadním směrem

Buližníkový hřeben na vrcholu Okrouhlíku poskytuje pěkné výhledy západním a severozápadním směrem

Okrouhlík je kopec s vrcholem v nadmořské výšce 707 metrů nad mořem, který se nachází na západním okraji CHKO Brdy. Směrem k východu pozvolna klesá k Padrťským rybníkům. Západním směrem nejprve strmě padá  skalní stěnou a poté také zvolna klesá k Trokavci či o něco příkřeji severozápadně k bývalé obci a pěchotní střelnici Kolvín.

inzerce

 

 

Cyklotrasa číslo 2273 pod vrcholem Okrouhlíku

Cyklotrasa číslo 2273 pod vrcholem Okrouhlíku

Samotný vrchol je tvořen pro Brdy typickou plošinou. Ta je z velké části porostlá nahusto nasázenými mladými stromky, a tedy neprostupná. Nejvyšší bod je označen triangulační tyčí s nápisem “Okrouhlík”. Téměř na vrchol se však lze dostat po cyklotrase číslo 2273 z Trokavce k Padrťským rybníkům. Její nejvyšší bod svou nadmořskou výškou překonává 700 metrů. Z něj se lze vydat k nejzajímavějšímu místu tohoto kopce.

Odbočíte-li na horizontu na pěšinu směrem k vrcholu (od Trokavce vlevo, od Padrtí vpravo), dovede vás úzká cestička až ke skalnímu hřebeni těsně pod vrcholem. Ten se táhne severojižním směrem v délce přibližně 300 metrů a poskytuje krásné výhledy na západ a severozápad na jižní Rokycansko a jižní Plzeňsko. Budete-li chtít se jimi kochat, najděte si bezpečné místo pro výstup vzhůru i pro rozhlížení se. Buližníková skála je strmá (její západní stěna je vysoká více než 20 metrů) a kluzká a není nijak zabezpečená. Výlet doporučujeme jen jedincům v dobré kondici netrpícím závratěmi a bez malých dětí, kteří zároveň vědí, jak se chovat k přírodě, aby ji, pokud možno, nepoškodili. Kameny jsou porostlé mechy a často vzácnými lišejníky, jejichž nenávratné poškození může být dílem pouhé nepozornosti. Skály na vrchu Okrouhlík jsou dosud málo navštěvované a nešetrné chování zde může vést ke ztrátě jejich kouzla.


Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *